W 2017 roku odbyło się 5 spotkań w ramach pracowni graficznej – projektu skierowanego do mieszkańców powiatu cieszyńskiego.
Podczas kolejnych spotkań realizowane były prace w technice linorytu, która jest najbardziej przystępną techniką druku wypukłego, a także innymi: monotypią, techniką suchej igły oraz drzeworytem.
Rozpoczęliśmy matrycami naturalnymi, które wprowadziły uczestników w świat grafiki i druku oraz pozwoliły na większą swobodę twórczą. Realizowany program był dostosowany do umiejętności grupy. Cykl spotkań zapoznał uczestników z narzędziami grafiki warsztatowej, co pozwoliło na swobodne wykorzystanie ich w podejmowanych tematach, wśród których znalazły się prace realizowane na jednej matrycy, w jednym kolorze oraz prace wielokolorowe na wielu matrycach.
Prowadzące:
Katarzyna Gielecka-Grzemska – urodzona w 1985 roku w Lublinie. W 2010 roku obroniła tytuł magistra w pracowni sitodruku prof. Waldemara Węgrzyna na kierunku grafika warsztatowa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od roku 2014 doktorantka Instytutu Sztuki w Cieszynie na Uniwersytecie Śląskim. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych w roku akademickim 2016/2017.
Dorota Karpeta – zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem oraz eksperymentuje z fotografią analogową. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Wydziały Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studiowała edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych o specjalności grafika warsztatowa. Dyplom uzyskała w 2015 roku w pracowni linorytu pod okiem prof. Joanny Piech-Kalarus oraz przygotowała aneks z fotografii. Brała udział w wystawach zbiorowych w 2013 (Sosnowiec) oraz 2014 r. (Cieszyn) oraz plenerach artystycznych (2015 r.) Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży.
Natalia Pawlus Urodziła się w 1982 roku w Bielsku- Białej. Ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Wydział Artystyczny w Cieszynie w 2008r. Praca magisterska powstała w pracowni linorytu Joanny Piech-Kalarus. W roku 2014 uzyskała stopień doktora sztuk pięknych. Pracuje na macierzystej uczelni w zakładzie grafiki. Zajmuje się grafiką, w szczególności techniką linorytu, oraz rysunkiem. Wystawy indywidualne w Polsce, Chinach, Meksyku, Włoszech i Czechach. Ponad 100 wystaw zbiorowych w Polsce i na świecie.
Fotorelacja – linoryt wybierany, kuchenna litografia, monotypia
Zadanie jest współfinansowane ze środków Powiatu Cieszyńskiego