Relacja 2019

Rok 2019, podobnie jak poprzednie lata, upłynął pod znakiem działalności kulturalnej pojętej naprawdę szeroko. Pomimo różnych trudności, dokładaliśmy wszelkich starań, by nasza oferta była atrakcyjna dla naszych gości.

Przez cały rok towarzyszyły nam regularne, cykliczne wydarzenia – była to przede wszystkim odbywająca się co miesiąc Wymienialnia Książek oraz cotygodniowe zajęcia gry na ukulele, które umilały nam pracę – uczestnicy radzą sobie z grą na tych instrumentach naprawdę świetnie, dlatego słuchamy ich z wielką przyjemnością. Ponadto, odbywały się u nas regularne zajęcia z robotyki i programowania dla najmłodszych uczestników.

Dzięki inicjatywie Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu w Brennej podczas ferii i wakacji zorganizowane zostały także spektakle teatralne dla dzieci, które niezmiennie cieszą się zainteresowaniem. Jednak tegoroczna frekwencja przerosła wręcz nasze oczekiwania!

W marcu po raz drugi gościliśmy uczestników eliminacji powiatowych do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

I Breńsko-Górecka Noc Muzeów. Fot. Sebastian Słonina

I Breńsko-Górecka Noc Muzeów.
Fot. S. Słonina

2 maja zaangażowaliśmy się w organizację I edycji Breńsko-Góreckiej Nocy Muzeów, a przygotowany przez nas z tej okazji (we współpracy z Tomaszem Jonderko -prezesem Stowarzyszenia Górecki Klub Przyrodniczy oraz historykiem Wojciechem Grajewskim z Towarzystwa Miłośników Brennej i Górek „Jodła”) Nocny Spacer na Górę Bucze był jednym z najpopularniejszych wydarzeń wchodzących w jej skład. Spacer przyciągnął ok. 80 młodszych i starszych uczestników pragnących poznać życie lasu nocą oraz historię Górek Wielkich. [br][br][br]

 

1 czerwca rozpoczęła się 12. już edycja Artystycznego Lata u Kossaków. Otwarły je 8. Warsztaty Działań Kreatywnych, które w tym roku uświetnili studenci i wykładowcy 9 uczelni artystycznych z Polski i Czech. Warsztatom towarzyszyły Rozmowy o Sztuce, czyli otwarte wykłady, podczas których uczestnicy prezentowali swoją twórczość oraz Interdyscyplinarna Akademia Umiejętności, czyli warsztaty graficzne dla lokalnych społeczności prowadzone przez studentów i doktorantów ASP. Tegorocznymi gośćmi specjalnymi Warsztatów byli Krystyna Piotrowska – wybitna graficzka i artystka sztuk wizualnych, która w swojej twórczości nawiązuje do tematyki Holocaustu oraz dr Janusz Kapusta – ilustrator, rysownik, twórca k-dronu.

IMG_4846

Od formy do porcelany. Fot. N. Kisza

Dzięki dotacji pozyskanej ze środków Powiatu Cieszyńskiego kontynuowaliśmy projekt Artystyczny Salon Kossaków. W jego ramach odbyły się 3 spotkania warsztatowe z artystami związanymi ze środowiskiem cieszyńskim. 29 czerwca Adam Molenda kontynuował działalność malarską w przestrzeni Parku Kossaków, a przygotowane instalacje są jego ozdobą do dziś. W warsztatach Materia znikania wzięło udział kilkanaścioro miłośników malarstwa. 7 lipca ceramik Bogdan Kosak postawił uczestników warsztatów Od formy do porcelany przed sporym wyzwaniem – ich zadanie było zaprojektowanie, a następnie wykonanie niewielkich porcelanowych form. Efekty ich pracy były niezwykłe! Z kolei 18 sierpnia Krzysztof Stasiak i Andrzej Burkot zapoznali uczestników z japońskim rzemiosłem – podczas warsztatów Kumiko samodzielnie wykonywali podkładki pod kubki z uprzednio przyciętych listewek. [br]

 

 

Kumiko. Fot. B. Słupczyński

Kumiko.
Fot. B. Słupczyński

[br][br][br][br]Program ALUK został wzbogacony także również dofinansowaniu przez gminę Brenna projektu pt. Artystycznie u Kossaków. Dzięki niemu Teatr Gry i Ludzie z Katowic po raz kolejny zaprezentował najmłodszym rewelacyjny spektakl lalkowy oparty na motywach baśni Zofii Kossak o Kacperku-góreckim skrzacie. Zorganizowaliśmy także 2 interesujące slajdowiska podróżnicze – do Nepalu zabrała nas Marianna Konieczna, a do RPA – Joanna Dragon.

W połowie lipca do Górek Wielkich przyjechały na wakacje dzieci-podopieczni Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie. Dużą część swojego pobytu uczestniczyli w przygotowanych przez nas warsztatach i spacerach. To był bardzo intensywny i owocny tydzień! 27 lipca po raz kolejny w murach starej gorzelni został zaprezentowany niezwykle popularny spektakl Szlemiel wg I. B. Singera, w reżyserii Bogusława Słupczyńskiego.

3 sierpnia odbył się Letni Koncert u Kossaków – PIAF. Katarzyna Dendys-Kosecka wraz z zespołem zaprezentowała twórczość tej wybitnej francuskiej artystki, jednocześnie przybliżając dramatyczne koleje jej życia. Co ciekawe, 10 lat wcześniej, w 2009 r. recital ten był już prezentowany w Górkach Wielkich, jednak w innej scenerii. Wtedy koncert został zorganizowany w ruinach Dworu Kossaków –  Centrum Kultury i Sztuki jeszcze wtedy nie istniało. Współorganizatorem koncertu był Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna, bez którego koncert z pewnością by się nie odbył.

XII Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy tradycyjnie odbył się w pierwszym tygodniu sierpnia. Wzięło w nim udział 11 artystek i artystów, dzięki którym powstały przepiękne rzeźby. Efekty tegorocznego pleneru cieszyły się takim uznaniem, że błyskawicznie znalazły nowe domy!

10 sierpnia świętowaliśmy 130. Rocznicę urodzin Zofii Kossak. Z tej okazji została zorganizowana konferencja naukowa poświęcona pisarce. Jej organizatorami były Instytut Polonistyki i Neofilologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z kolei wieczorem można było zobaczyć monodram Artura Pałygi pt. Usta Weroniki. Zupełnie nieznane modlitwy Zofii Kossak (reż. Bogusław Słupczyński, w roli pisarki Joanna Gruszka).

Na zakończenie Artystycznego Lata odbył się kiermasz, podczas którego można było nabyć dzieła powstałe podczas Warsztatów Działań Kreatywnych i Pleneru Rzeźbiarzy. Dochód z ich sprzedaży przeznaczamy na działalność statutową fundacji.

II Plener Architektoniczno-Historyczny. Fot. N. Kisza

II Plener Architektoniczno-Historyczny.
Fot. N. Kisza

W weekend 14-15 września w Górkach Wielkich odbył się Drugi Plener Architektoniczno-Historyczny, organizowany przez Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej oraz Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, przy współudziale Fundacji im. Zofii Kossak. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Dworze Kossaków, mamy wielką nadzieję, że nie ostatnie! W plenerze wzięło udział kilkunastu architektów, których zadaniem było narysowanie bądź namalowanie najbardziej interesujących obiektów architektonicznych na terenie Górek Wielkich. Wydarzenie uświetnili swoimi wykładami historycy sztuki – Przemysław Czernek oraz prof. dr hab. Ewa Chojecka. Plener zakończył się uroczystym wernisażem w Parku Kossaków.[br][br][br]

Warsztaty tworzenia książki artystycznej. Fot. N. Kisza

Warsztaty tworzenia książki artystycznej.
Fot. N. Kisza

Jesienią, w ramach projektu „Artystycznie u Kossaków” zorganizowaliśmy spotkania z pisarzami dziecięcymi dla szkół. Naszymi tegorocznymi gośćmi byli: Przemysław Wechterowicz, Paweł Beręsewicz, Ewa Chotomska (córka Wandy Chotomskiej, szerszej publiczności znana z telewizyjnego programu Tik-Tak, w którym wcieliła się w rolę Ciotki Klotki) oraz Justyna Bednarek. Ponadto, przedszkolaki z Górek Wielkich wzięły udział w warsztatach tworzenia książki artystycznej, prowadzonych przez Ilonę Majewską. Dzięki temu projektowi końcem listopada odbyło się też slajdowisko 500 dni przygody, podczas którego Sonia Bała w fascynujący sposób opowiedziała o swojej niemal 1,5-rocznej podróży przez Azję. [br][br]

Niezmiennie, przyjmowaliśmy zwiedzających codziennie, także w niedziele i święta. Oprócz opisanych wydarzeń, na zlecenie grup zorganizowanych zrealizowaliśmy kilkadziesiąt lekcji, warsztatów i spacerów o różnej tematyce – nasza oferta edu-art została w tym roku odświeżona i uzupełniona o nowe propozycje.

Natalia Kisza