Rok 2018

Kolejny rok naszej działalności przeszedł do historii. Dziękujemy, że byliście z nami. Poniżej przedstawiamy skrócone podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy, podczas których wydarzyło się naprawdę sporo! W poniżej relacji skupimy się głównie na wydarzeniach, które inicjowaliśmy lub współorganizowaliśmy, choć udostępnialiśmy nasze wnętrza także na szereg innych działań.

9 kwietnia 2018 roku przypadła 50. rocznica śmierci Zofii Kossak. W związku z tym, w Dworze Kossaków z inic-jatywy Starostwa Powiatowego w Cieszynie zostały zorganizowane uroczyste obchody tej rocznicy. Dla Fundacji cały 2018 rok wiązał się z nią bardzo mocno, ponieważ konferencje i wydarzenia towarzyszące poświęcone pisarce odbyły się w największych miastach całej Polski. Najważniejszym wydarzeniem była z pewnością konferencja w Senacie RP 24 kwietnia, połączona z otwarciem wystawy pt. Bezcenne dziedzictwo. Zofia Kossak (1889-1968) stworzonej przez Fundację im. Zofii Kossak i Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej. WIĘCEJ

Góreckie Spotkania Arteterapeutyczne. Fot. Kasia Dzieszko

Góreckie Spotkania Arteterapeutyczne. Fot. K. Dzieszko

W tym roku udało nam się z powodzeniem kontynuować działania skierowane do seniorów – mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Domów Spokojnej Starości z terenu powiatu cieszyńskiego. Projekt Góreckie spotkania arteterapeutycz-ne realizowany był ze środków pozostających w dys-pozycji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS 2014-2020. W ok-resie od maja do lipca zrealizowaliśmy 9 dni warsztatów graficzno-malarskich oraz 2 dni warsztatów muzyczno-wokalnych, w których łącznie udział wzięło około 150 osób. Wszystkie zajęcia odbywały się na terenie malowniczego parku Kossaków, stanowiąc dodatkową atrakcję dla uczestników na co dzień rzadko opuszczających mury ośrodków.

Od czerwca do końca sierpnia trwało Artystyczne Lato u Kossaków. W tym roku zorganizowaliśmy ten cykl imprez kulturalnych już po raz jedenasty! Tradycyjnie już ALUK zostało zapoczątkowane przez VII Warsztaty Działań Kreatywnych. Tegorocznym tematem przewodnim było Zwierzę. W VII WDK wzięło udział 8 uczelni z Polski oraz Republiki Czeskiej. Tradycyjnie już w tym czasie odbywały się Rozmowy o Sztuce, podczas których każda wykładowcy, a także studenci prezentowali publiczności swoją twórczość. W ramach WDK odbyła się także Akademia Umiejętności, czyli warsztaty graficzne dla dzieci i młodzieży z okolicznych miejscowości, prowadzone przez studentów i doktorantów zaproszonych uczelni.

UFO-talerz dla sąsiada. fot. N. Kisza

UFO-talerz dla sąsiada. fot. N. Kisza

Dzięki dofinansowaniu ze środków powiatu cieszyńskiego zrealizowaliśmy dwa artystyczne projekty. Pierwszy z nich to Pracownia Graficzna, w ramach której uczestnicy w różnym wieku, pod okiem graficzki Doroty Karpety zgłębiali tajniki  różnych technik graficznych. Spotkanie dotyczące linorytu odbyło się 23 czerwca, a suchej igły – 18 sierpnia.
Z kolei Artystyczny Salon Kossaków to trzy spotkania z cieszyńskimi artystami, specjalizującymi się w róż-nych technikach. 8 lipca odbyły się warsztaty ceramiczne pn. „Ufo – talerz dla sąsiada” prowadzone przez Bogdana Kosaka. W ich ramach uczestnicy zrewitalizowali swoje stare talerze oraz dowiedzieli się wielu ciekawostek z historii ceramiki. 15 lipca Adam Molenda poprowadził niezwykłe warsztaty malarskie pt. Drzwi w ogrodzie. Uczestnicy tworzyli w inspirującej przestrzeni parku Kossaków, starając się uchwycić w swoich pracach zmieniające się nieustannie światło. Z kolei 28 lipca miały miejsce warsztaty pt. „Świat akwareli” prowadzone przez Dobiesława Kaczmarka. Ich uczestnicy wykonali m.in. studium martwej natury.

XI Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy jak co roku odbył się na początku sierpnia, a efekty prac rzeźbiarzy można było podziwiać do końca wakacji.

W ramach Letniego Koncertu u Kossaków, 4 sierpnia na scenie w parku wystąpił Krzysztof Kiljański, piosenkarz popowy i jazzowy znany m.in. z duetu z Kayah. Współorganizatorem koncertu był niezmiennie Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna, bez którego koncert z pewnością by się nie odbył.

Szlemiel. Fot. N. Kisza

Szlemiel. Fot. N. Kisza

W ramach udanej współpracy ze Studiem Sztuki Bogusława Słupczyńskiego program Artystycznego Lata wzbogaciły dwa spektakle teatralne:
Szlemiel wg I.B. Singera (14.07) oraz monodram Russkij Ostrov wg Jak zjadłem psa J. Griszkowca (28.07). Ten pierwszy cieszył się tak wielkim powodzeniem, że został zaprezentowany ponownie 25 sierpnia, a publiczność po raz drugi wypełniła mury Starej Gorzelni po brzegi. [br][br][br][br][br][br]

ALUK 2018 zamknął VII Jarmark Kultury i Sztuki (25-26.08), podczas którego można było nabyć grafiki i obrazy powstałe w czasie tegorocznych  Warsztatów Działań Kreatywnych oraz rzeźby powstałe w czasie XI Międzyna-rodowego Pleneru Rzeźbiarzy. Jak co roku, całkowity dochód ze sprzedaży został przeznaczony na działania statutowe Fundacji im. Zofii Kossak.

Spotkanie z Tomaszem Samojlikiem. Fot. N. Kisza

Spotkanie z Tomaszem Samojlikiem. Fot. N. Kisza

Nasza oferta byłaby znacznie uboższa bez dofinansowania uzyskanego ze środków gminy Brenna na realizację kolejnej edycji projektu Artystycznie u Kossaków. Dzięki niej w Górkach Wielkich ponownie został zaprezentowany rewelacyjny spektakl lalkowy
pt. Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie z Katowic (w ramach ALUK). Zorganizowane zostały kolejne warsztaty animacji poklatkowej z Iloną Majewską, których uczestnicy tworzyli animowany atlas ptaków.

W ramach tego projektu zorganizowaliśmy także szereg spotkań z autorami książek dziecięcych dla szkół
i przedszkoli gminy Brenna. Odwiedzili nas: Łukasz Dębski, Marianna Oklejak, Tomasz Samojlik oraz Renata Piątkowska.

Premiera "Ust Weroniki". Fot. R. Soliński

Premiera „Ust Weroniki”. Fot. R. Soliński

Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury, w 2018 roku wyprodukowaliśmy spektakl teatralny – monodram ptUsta Weroniki. Zupełnie nieznane modlitwy Zofii Kossak i jest to
z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku. Autorem tekstu jest Artur Pałyga – jeden z najwy-bitniejszych współczesnych polskich dramaturgów. Sztukę wyreżyserował Bogusław Słupczyński, a w rolę Zofii Kossak wcieliła się Joanna Gruszka. Monodram miał swoją premierę 25 listopada w teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. W 2019 roku planowane jest dalsze wystawianie sztuki.

[br][br]8 grudnia dzięki inicjatywie Akademii Techniczno-Humanistycznej oraz Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego, w Dworze Kossaków odbyło się sympozjum pt. Thomas Merton. Życie z mądrością. Było ono w całości poświęcone temu wybitnemu myślicielowi. Wydarzenie wpisało się w ogólnoświatowe obchody 50. rocznicy śmierci Mertona, a jednym z gości wydarzenia był prof. dr hab. Stanisław Obirek.

Jak zawsze, Dwór Kossaków niemal codziennie był otwarty dla zwiedzających, dlatego odwiedziło nas wielu zwiedzających. Poza opisanymi wydarzeniami, na zlecenie zorganizowaliśmy także wiele warsztatów wchodzących w naszą ofertę edukacyjną edu-art. Dzięki inicjatywie OPKiS w Brennej, w okresie zimowym w Dworze Kossaków odbywały się spektakle i koncerty w wykonaniu dzieci i młodzieży gminy Brenna. Przed wakacjami odbywały się u nas cykliczne warsztaty Lego Education, a w październiku ruszył kurs nauki gry na ukulele, który będzie kontynuowany także w 2019 roku. Tradycyjnie już, każdego miesiąca organizowaliśmy cieszącą się niesłabnącym zainteresowaniem Wymienialnę Książek.

W naszych mediach społecznościowych na bieżąco udostępnialiśmy relacje z wydarzeń, zachęcamy do ich odwiedzania i wspominania razem z nami.

Natalia Kisza