Fundacja im. Zofii Kossak działa aktywnie, realizując program tak, by uwzględniał różnorodne zainteresowania i potrzeby odbiorców. Nasz cel to przygotowanie oferty w sposób pozwalający każdemu znaleźć coś dla siebie i u-możliwiający wyniesienie jak największej ilości pozytywnych wrażeń. W roku 2017 fundacja zrealizowała 9 projektów z dofinansowanych z 5 źródeł.
Początek 2017 roku to czas, w którym analizowaliśmy własne pomysły, szukaliśmy chętnych do współpracy i sta-raliśmy się o kolejne dotacje, by wiosną móc ruszyć i zaproponować działania kulturalne na nadchodzące miesiące. Nasza najintensywniejsza praca zawsze przypada na czas wakacji. Ale już zimą myślimy nad przygotowaniem dla was jak najszerszej oferty warsztatowej.
Minionej wiosny kontynuowaliśmy warsztaty w ramach dwuletniego projektu „Inspiratio – Akademia Małych i Dużych Działań Aktywizujących” dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Poszczególne działania wpisywały się w jedną z trzech ścieżek projektowanych pod konkretnych odbiorców. „Mali Odkrywcy” był cyklem interdyscyplinarnych spotkań dla Najmłodszych i ich opiekunów inspirowanym twórczymi metodami pracy i wychowania. Warsztaty odbywały się regularnie wg ustalonego wcześniej harmonogramu. Stała grupa uczestników przeszła przez nasz program działając na wielu płaszczyznach (wzrok, słuch, ruch, smak, sztuka, przyroda i wiele innych).
Druga ścieżka działania to seria warsztatów inspirowanych pracą z nowymi technologiami dedykowana osobom w wieku ok. 15-50 lat pt. „Pamięć Aktywna”. Uczestnicy wzięli udział w „warsztatach filmu dokumentalnego” prowadzonych przez Wojciecha Królikowskiego i Rafała Solińskiego. Wraz z Ilona Majewską można było spróbować swoich sił w trzydniowym cyklu warsztatów fotograficzno-animacyjnych. Efekty wszystkich działań są już opublikowane na naszym kanale na YouTube. Jesteśmy niezwykle dumni szczególnie z materiału dotyczącego Stanicy Kamińskiego – to film na wysokim poziomie zarówno merytorycznym jak i technicznym. Jednocześnie jest to ważny głos w sprawie dawnej stanicy harcerskiej w Górkach Wielkich.
Trzecia ścieżka to zaproponowany przez nas zestaw warsztatowo-plenerowy inspirowany fotografią, grafiką i lo-kalnym potencjałem geohistorycznym pt. „Aktywni+”. Tutaj do współpracy zostały zaproszone osoby aktywne zawodowo po 50 roku życia oraz seniorzy. Dzięki współpracy z Barbarą Wroną z Fundacji Wskazówka, do projektu zostały zaproszone również osoby z domów pomocy społecznej oraz domów seniora, dla których udział w zajęciach okazał się być ważną i potrzebną formą terapii. Działania seniorów podsumowała wystawa fotografii, którą można było oglądać przez cały październik. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w tym projekcie, który zakończył się w listopadzie 2017 roku.
Dzięki dotacji otrzymanej z powiatu cieszyńskiego udało nam się zrealizować 3 projekty. Artystyczny Salon Kossaków to trzy spotkania warsztatowe z artystami działającymi na terenie powiatu: Adamem Molendą, Natalią Pawlus i Bogdanem Kosakiem, którzy prezentowali swoją twórczość na warsztatach malarskich, rysunkowych oraz ceramicznych.
X Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski odbył się na początku sierpnia, a efekty prac rzeźbiarzy można było podziwiać do końca wakacji. Od września do listopada przeprowadzonych zostało pięć spotkań w ramach Pracowni Graficznej, podczas których uczestnicy poznawali wybrane techniki graficzne. Cieszymy się z rosnącego zainteresowania naszymi propozycjami wśród osób dorosłych, co było widoczne podczas realizacji wymienionych projektów.
Dużym wyzwaniem realizowanym w minionym roku był projekt „Witkacy//Inspiracje” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki niemu przeprowadziliśmy cykl warsztatów portretowych a’la Witkacy (warsztaty fotograficzno-teatralne, warsztaty malowania pastelami). Zaprosiliśmy do współpracy Teatr St. I. Witkiewicza z Zakopanego, który wystawił w Górkach Wielkich spektakl „Demonizm Zakopiański”, a aktorki teatru przeprowadziły dwudniowe warsztaty teatralne. Ponadto, grupa aktorów-amatorów pod okiem reżysera Bogusława Słupczyńskiego przygotowała widowisko teatralne składające się z trzech krótkich spektakli opartych na fragmentach dramatów St. I. Witkiewicza: „Wariat i zakonnica”, „Oni” oraz fragmentów korespondencji pomiędzy Witkiewiczem a jego żoną, Jadwigą Unrug. Sam „Wariat i zakonnica”, ze względu na duże zainteresowanie, został zaprezentowany w Górkach powtórnie na pożegnanie wakacji. A dlaczego Dwór Kossaków wspomina Witkacego? I co rodzina Kossaków ma wspólnego z tym artystą? Na te pytania można znaleźć odpowiedz, zwiedzając naszą wystawę stałą. W tym roku została ona wzbogacona o nowe plansze opisujące powiązania Kossaków z Witkacym. Zapraszamy do zapoznania się z nowym materiałem. Wystawa została odsłonięta w listopadzie 2017 roku, podczas sesji „Witkacy – katastrofista, malarz, performer” poświęconej temu wybitnemu artyście z Zakopanego. Zaproszeni na panel znakomici goście, m. in. prof. dr hab. Janusz Degler, największy znawca Stanisława Ignacego Witkiewicza, przybliżyli zgromadzonym sylwetkę i charakter samego artysty. Podczas tego spotkania odbył się także premierowy pokaz filmu animowanego „Witkacy o sztuce – wycinki”, który również był efektem warsztatów odbywających się w ramach projektu. Interesujący materiał fotograficzny powstały podczas warsztatów fotograficzno-teatralnych zaprezentowaliśmy na wystawie czasowej, dostępnej w listopadzie w CKiS „Dwór Kossaków”, która następnie została przeniesiona do biblioteki ATH w Bielsku-Białej i była tam udostępniona do zwiedzania do końca 2017 roku.
W czerwcu odbyły się VI Warsztaty Działań Kreatywnych, W tym roku gościliśmy studentów i wykładowców z 10 wyższych uczelni artystycznych z obszaru całej Polski i Czech. Studenci jak co roku pracowali w zakresie ilustracji/grafiki, malarstwa, rzeźby, działań przestrzennych i nowych mediów z naciskiem na interdyscyplinarność. Gościem specjalnym VI WDK był dr Janusz Kapusta, który wprowadził tematykę K-dron’u. Każda z zaproszonych szkół zaprezentowała swoją twórczość lub swoją pracownię podczas wieczornych spotkań w ramach Rozmów o Sztuce. Spotkania te były otwarte dla publiczności. Mieszkańcy mogli także uczestniczyć w ogólnodostępnej Akademii Umiejętności, którą prowadzili studenci i wykładowcy. VI Warsztaty Działań Kreatywnych zakończyły się wernisażem prac powstałych podczas pleneru.
Muzycznym akcentem Artystycznego Lata u Kossaków 2017 był koncert Grzegorza Turnaua i Jacka Królika. Zachwyceni kultowym repertuarem artystów, jeszcze długo będziemy wspominać to niezwykłe wydarzenie. Z pomocą w jego zorganizowaniu przyszedł Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna, któremu gorąco dziękujemy.
Za nami także VI Jarmark Kultury i Sztuki, podczas którego można było nabyć grafiki i obrazy powstałe w czasie tegorocznych Warsztatów Działań Kreatywnych oraz rzeźby powstałe w czasie X Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarzy. Jak co roku, całkowity dochód ze sprzedaży został przeznaczony na działania statutowe Fundacji im. Zofii Kossak.
Dzięki dotacji gminy Brenna, w ramach projektu Artystycznie u Kossaków, przygotowaliśmy cykl spotkań z pi-sarzami dedykowany szkołom i przedszkolom. Do Dworu Kossaków zostali zaproszeni: Marcin Pałasz, Ilona Majewska, Melania Kapelusz oraz Jakub Skworz. Pisarze podczas spotkań podejmowali różne tematy: od książek i roli pisarza po zagadnienia społeczne takie jak znajomość prawa czy problemy emigracji. Dziękujemy szkołom za zainteresowanie tymi wydarzeniami. Ilona Majewska wielokrotnie pojawiała się w tym roku w Dworze Kossaków; zarówno jako pisarka jak i osoba prowadzące znakomite warsztaty animacji poklatkowej.
Akcentem przyrodniczym był cykl warsztatów dotyczących pszczół „Pszczoły – skrzydlaci pomocnicy”. Uczestnicy tych wydarzeń poznali zarówno potrzeby owadów zapylających, jak również nabyli podstawową wiedzę, jak im pomagać i jak zbudować schronienie tak, aby zadomowiły się w ich ogrodach. Warsztaty prowadził dr Jacek Proszyk. Projekt był dofinansowany w ramach programu „Decydujesz, pomagamy” organizowanego przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „STOCZNIA” przy współpracy ze spółką Tesco oraz Fundacją Tesco Dzieciom.
Dodatkowo, dzięki dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozyskanej przez Fundację Przyroda i Człowiek, w Parku Kossaków przeprowadzone zostały prace pielęgnacyjno-konserwacyjne, a na jednym z parkowych dębów została zamontowana barć dla dzikich pszczół.
Jednak projekty to nie wszystko. W ciągu całego roku próg Dworu Kossaków przekroczyło kilka tysięcy zwiedzających, na zamówienie przygotowaliśmy również kilkanaście warsztatów z naszej oferty edu-art. Od marca do września odbywały się comiesięczne spotkania w Lokalnej Pracowni Graficznej. Warsztaty prowadziła Dorota Karpeta, prezentując różnorodne techniki graficzne. Spotkania były otwarte dla dzieci i dorosłych. Dzięki inicjatywie OPKiS w Brennej, w okresie zimowym w Dworze Kossaków odbywały się spektakle dla najmłodszych. Zorganizowaliśmy kilka akcji wymiany książek, noc nietoperzy oraz wiele innych wydarzeń. Gościliśmy harcerzy, przewodników, grupy fotograficzne, pasjonatów nietoperzy, wędrówek po górach i miłośników lokalnej historii. Mamy nadzieje, że w Nowym Roku znowu się zobaczymy!
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami na naszym kanale YouTube oraz na Facebooku.
Dorota Karpeta