Rok 2017

Fundacja im. Zofii Kossak działa aktywnie, realizując program tak, by uwzględniał różnorodne zainteresowania i potrzeby odbiorców. Nasz cel to przygotowanie oferty w sposób pozwalający każdemu znaleźć coś dla siebie i u-możliwiający wyniesienie jak największej ilości pozytywnych wrażeń. W roku 2017 fundacja zrealizowała 9 projektów z dofinansowanych z 5 źródeł.

Początek 2017 roku to czas, w którym analizowaliśmy własne pomysły, szukaliśmy chętnych do współpracy i sta-raliśmy się o kolejne dotacje, by wiosną móc ruszyć i zaproponować działania kulturalne na nadchodzące miesiące. Nasza najintensywniejsza praca zawsze przypada na czas wakacji. Ale już zimą myślimy nad przygotowaniem dla was jak najszerszej oferty warsztatowej.

Mali Odkrywcy

Mali Odkrywcy

Minionej wiosny kontynuowaliśmy warsztaty w ramach dwuletniego projektu „Inspiratio – Akademia Małych i Dużych Działań Aktywizujących” dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Poszczególne działania wpisywały się w jedną z trzech ścieżek projektowanych pod konkretnych odbiorców. „Mali Odkrywcy” był cyklem interdyscyplinarnych spotkań dla Najmłodszych i ich opiekunów inspirowanym twórczymi metodami pracy i wychowania. Warsztaty odbywały się regularnie wg ustalonego wcześniej harmonogramu. Stała grupa uczestników przeszła przez nasz program działając na wielu płaszczyznach (wzrok, słuch, ruch, smak, sztuka, przyroda i wiele innych).

Warsztaty filmu dokumentalnego na terenie Stanicy Kamińskiego

Warsztaty filmu dokumentalnego na terenie Stanicy Kamińskiego

Druga ścieżka działania to seria warsztatów inspirowanych pracą z nowymi technologiami dedykowana osobom w wieku ok. 15-50 lat pt. „Pamięć Aktywna”. Uczestnicy wzięli udział w „warsztatach filmu dokumentalnego” prowadzonych przez Wojciecha Królikowskiego i Rafała Solińskiego.  Wraz z Ilona Majewską można było spróbować swoich sił w trzydniowym cyklu warsztatów fotograficzno-animacyjnych. Efekty wszystkich działań są już opublikowane na naszym kanale na YouTube. Jesteśmy niezwykle dumni szczególnie z materiału dotyczącego Stanicy Kamińskiego – to film na wysokim poziomie zarówno merytorycznym jak i technicznym. Jednocześnie jest to ważny głos w sprawie dawnej stanicy harcerskiej w Górkach Wielkich.

Trzecia ścieżka to zaproponowany przez nas zestaw warsztatowo-plenerowy inspirowany fotografią, grafiką i lo-kalnym potencjałem geohistorycznym pt. „Aktywni+”. Tutaj do współpracy zostały zaproszone osoby aktywne zawodowo po 50 roku życia oraz seniorzy. Dzięki współpracy z Barbarą Wroną z Fundacji Wskazówka, do projektu zostały zaproszone również osoby z domów pomocy społecznej oraz domów seniora, dla których udział w zajęciach okazał się być ważną i potrzebną formą terapii. Działania seniorów podsumowała wystawa fotografii, którą można było oglądać przez cały październik. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w tym projekcie, który zakończył się w listopadzie 2017 roku.

Artystyczny Salon Kossaków

Artystyczny Salon Kossaków

Dzięki dotacji otrzymanej z powiatu cieszyńskiego udało nam się zrealizować 3 projekty. Artystyczny Salon Kossaków to trzy spotkania warsztatowe z artystami działającymi na terenie powiatu: Adamem Molendą, Natalią Pawlus i Bogdanem Kosakiem, którzy prezentowali swoją twórczość na warsztatach malarskich, rysunkowych oraz ceramicznych.

X Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski odbył się na początku sierpnia, a efekty prac rzeźbiarzy można było podziwiać do końca wakacji. Od września do listopada przeprowadzonych zostało pięć spotkań w ramach Pracowni Graficznej, podczas których uczestnicy poznawali wybrane techniki graficzne. Cieszymy się z rosnącego zainteresowania naszymi propozycjami wśród osób dorosłych, co było widoczne podczas realizacji wymienionych projektów.

"Wariat i zakonnica" St. I. Witkiewicza w reż. Bogusława Słupczyńskiego

„Wariat i zakonnica” St. I. Witkiewicza w reż. Bogusława Słupczyńskiego

Dużym wyzwaniem realizowanym w minionym roku był projekt „Witkacy//Inspiracje” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki niemu przeprowadziliśmy cykl warsztatów portretowych a’la Witkacy (warsztaty fotograficzno-teatralne, warsztaty malowania pastelami). Zaprosiliśmy do współpracy Teatr St. I. Witkiewicza z Zakopanego, który wystawił w Górkach Wielkich spektakl „Demonizm Zakopiański”, a aktorki teatru przeprowadziły dwudniowe warsztaty teatralne. Ponadto, grupa aktorów-amatorów pod okiem reżysera Bogusława Słupczyńskiego przygotowała widowisko teatralne składające się z trzech krótkich spektakli opartych na fragmentach dramatów St. I. Witkiewicza: „Wariat i zakonnica”, „Oni” oraz fragmentów korespondencji pomiędzy Witkiewiczem a jego żoną, Jadwigą Unrug. Sam „Wariat i zakonnica”, ze względu na duże zainteresowanie, został zaprezentowany w Górkach powtórnie na pożegnanie wakacji. A dlaczego Dwór Kossaków wspomina Witkacego? I co rodzina Kossaków ma wspólnego z tym artystą? Na te pytania można znaleźć odpowiedz, zwiedzając naszą wystawę stałą. W tym roku została ona wzbogacona o nowe plansze opisujące powiązania Kossaków z Witkacym. Zapraszamy do zapoznania się z nowym materiałem. Wystawa została odsłonięta w listopadzie 2017 roku, podczas sesji „Witkacy – katastrofista, malarz, performer” poświęconej temu wybitnemu artyście z Zakopanego. Zaproszeni na panel znakomici goście, m. in. prof. dr hab. Janusz Degler, największy znawca Stanisława Ignacego Witkiewicza, przybliżyli zgromadzonym sylwetkę i charakter samego artysty. Podczas tego spotkania odbył się także premierowy pokaz filmu animowanego „Witkacy o sztuce – wycinki”, który również był efektem warsztatów odbywających się w ramach projektu. Interesujący materiał fotograficzny powstały podczas warsztatów fotograficzno-teatralnych zaprezentowaliśmy na wystawie czasowej, dostępnej w listopadzie w CKiS „Dwór Kossaków”, która następnie została przeniesiona do biblioteki ATH w Bielsku-Białej i była tam udostępniona do zwiedzania do końca 2017 roku.

W czerwcu odbyły się VI Warsztaty Działań Kreatywnych, W tym roku gościliśmy studentów i wykładowców z 10 wyższych uczelni artystycznych z obszaru całej Polski i Czech. Studenci jak co roku pracowali w zakresie ilustracji/grafiki, malarstwa, rzeźby, działań przestrzennych i nowych mediów z naciskiem na interdyscyplinarność. Gościem specjalnym VI WDK był dr Janusz Kapusta, który wprowadził tematykę K-dron’u. Każda z zaproszonych szkół zaprezentowała swoją twórczość lub swoją pracownię podczas wieczornych spotkań w ramach Rozmów o Sztuce. Spotkania te były otwarte dla publiczności. Mieszkańcy mogli także uczestniczyć w ogólnodostępnej Akademii Umiejętności, którą prowadzili studenci i wykładowcy. VI Warsztaty Działań Kreatywnych zakończyły się wernisażem prac powstałych podczas pleneru.

Letni Koncert u Kossaków - Grzegorz Turnau i Jacek Królik

Letni Koncert u Kossaków – Grzegorz Turnau i Jacek Królik

Muzycznym akcentem Artystycznego Lata u Kossaków 2017 był koncert Grzegorza Turnaua i Jacka Królika. Zachwyceni kultowym repertuarem artystów, jeszcze długo będziemy wspominać to niezwykłe wydarzenie. Z pomocą w jego zorganizowaniu przyszedł Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna, któremu gorąco dziękujemy.

Za nami także VI Jarmark Kultury i Sztuki, podczas którego można było nabyć grafiki i obrazy powstałe w czasie tegorocznych  Warsztatów Działań Kreatywnych oraz rzeźby powstałe w czasie X Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarzy. Jak co roku, całkowity dochód ze sprzedaży został przeznaczony na działania statutowe Fundacji im. Zofii Kossak.

Dzięki dotacji gminy Brenna, w ramach projektu Artystycznie u Kossaków, przygotowaliśmy cykl spotkań z pi-sarzami dedykowany szkołom i przedszkolom. Do Dworu Kossaków zostali zaproszeni: Marcin Pałasz, Ilona Majewska, Melania Kapelusz oraz Jakub Skworz. Pisarze podczas spotkań podejmowali różne tematy: od książek i roli pisarza po zagadnienia społeczne takie jak znajomość prawa czy problemy emigracji. Dziękujemy szkołom za zainteresowanie tymi wydarzeniami. Ilona Majewska wielokrotnie pojawiała się w tym roku w Dworze Kossaków; zarówno jako pisarka jak i osoba prowadzące znakomite warsztaty animacji poklatkowej.

Pszczoły - skrzydlaci pomocnicy

Pszczoły – skrzydlaci pomocnicy

Akcentem przyrodniczym był cykl warsztatów dotyczących pszczół „Pszczoły – skrzydlaci pomocnicy”. Uczestnicy tych wydarzeń poznali zarówno potrzeby owadów zapylających, jak również nabyli podstawową wiedzę, jak im pomagać i jak zbudować schronienie tak, aby zadomowiły się w ich ogrodach. Warsztaty prowadził dr Jacek Proszyk. Projekt był dofinansowany w ramach programu „Decydujesz, pomagamy” organizowanego przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „STOCZNIA” przy współpracy ze spółką Tesco oraz Fundacją Tesco Dzieciom.

Dodatkowo, dzięki dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozyskanej przez Fundację Przyroda i Człowiek, w Parku Kossaków przeprowadzone zostały prace pielęgnacyjno-konserwacyjne, a na jednym z parkowych dębów została zamontowana barć dla dzikich pszczół.

Jednak projekty to nie wszystko. W ciągu całego roku próg Dworu Kossaków przekroczyło kilka tysięcy zwiedzających, na zamówienie przygotowaliśmy również kilkanaście warsztatów z naszej oferty edu-art. Od marca do września odbywały się comiesięczne spotkania w Lokalnej Pracowni Graficznej. Warsztaty prowadziła Dorota Karpeta, prezentując różnorodne techniki graficzne. Spotkania były otwarte dla dzieci i dorosłych. Dzięki inicjatywie OPKiS w Brennej, w okresie zimowym w Dworze Kossaków odbywały się spektakle dla najmłodszych. Zorganizowaliśmy kilka akcji wymiany książek, noc nietoperzy oraz wiele innych wydarzeń. Gościliśmy harcerzy, przewodników, grupy fotograficzne, pasjonatów nietoperzy, wędrówek po górach i miłośników lokalnej historii. Mamy nadzieje, że w Nowym Roku znowu się zobaczymy!

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami na naszym kanale YouTube oraz na Facebooku.

Dorota Karpeta