Czytam i czuję // Projekt

logotyp CiC

„Czytanie to najskuteczniejszy – i najtańszy – sposób budowania zasobów wewnętrznych dziecka!” 

(w: Wychowanie przez czytanie, I. Koźmińska, E. Olszewska)

Kalendarz wydarzeń „Czytam i czuję”

 

 

Naszym celem w realizacji projektu było zarówno propagowanie idei głośnego czytania dzieciom, jak i zapoznanie ich poprzez medium książkowe z problematyką nie zawsze łatwą, jednak jakże ważną, szczególnie w dzisiejszych czasach. Chcieliśmy naszym małych odbiorcom zaproponować wydarzenia, w ramach których mieli okazję spotkać się z interesującymi zjawiskami we współczesnej literaturze dziecięcej, które (mocno w to wierzymy) zachęciły je oraz ich opiekunów do jej poznawania.

Zgodnie z tytułem projektu „Czytam i czuję” celem naszym było zwrócenie uwagi na to, iż poprzez literaturę, książkę możemy wprowadzić dziecko w nie zawsze proste tematy w sposób najbardziej odpowiedni dla jego wrażliwości, poczucia bezpieczeństwa i integralności osobowej. Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, iż obecnie coraz młodsze dzieci coraz wcześniej i częściej zaczynają „poznawać świat” nie poprzez bezpośrednie doświadczenie, ale poprzez to, co proponują choćby wszechobecne media. Tematy, wokół których aranżowaliśmy spotkania z autorami i animatorami to ekologia, tolerancja oraz szeroko rozumiana problematyka uczuć.

W ramach projektu przeprowadzonych zostało 30 spotkań z pisarzami literatury dziecięcej i animatorami promującymi głośne czytanie, a także spotkania warsztatowe zapoznające z tematyką poszczególnych pozycji literackich. Spotkania odbywały się w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” na przestrzeni miesięcy MAJ-LISTOPAD 2016.

Przeprowadzone zostały następujące spotkania:

– z Renatą Piątkowską wokół jej książek: „Wszystkie moje mamy”, „Która to Malala?” oraz „Hebanowe serce”, książek wielokrotnie docenianych i dotyczących ważnych społecznie tematów,

– z Agnieszką Suchowierską wokół książki pt. „Mat i Świat” uhonorowanej Nagrodą Literacką Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY (24 maja o 10.00 i 13.00),

– z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel wokół książki „Królewna” i innych,

         – z Elizą Piotrowską wokół różnych książek napisanych i/lub zilustrowanych przez Autorkę,

– z Anną Cieplak wokół książki pt. „Zaufanie” – pozycji, będącej kolejną, po publikacjach „Bieda. Przewodnik dla dzieci”, „Współpraca. Przewodnik dla dzieci” poruszającą ważne zagadnienia społeczne, w tym przypadku kategorię zaufania.

Dodatkowo zorganizowaliśmy:

poczytajki

 

 

 

 

 

Realizator projektu: Fundacja im. Zofii Kossak

Partner główny: Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom

logotypy Czytam i Czuje.jpg

mat i świat

 

CPCzD logo