Koncerty u Kossaków

Rok 2018

04.08.18 1024pxKrzysztof Kiljański

Krzysztof Kiljański – urodzony w 1967 roku w Nowej Soli piosenkarz popowy i jazzowy. Swój największy przebój Prócz Ciebie nic zaśpiewał z Kayah. W projekcie Yugopolis wyczarował głosem bałkańską nostalgię. W 2014 roku ukazał się album Duety (Universal) z dziesięcioma znakomitymi duetami Krzysztofa i div polskiej estrady (m.in Kayah, Grażyna Szapołowska, Halina Mlynkova, Kasia Popowska, Dorota Miśkiewicz, Martyna Jakubowicz, Sarsa Markiewicz, Iza Kowalewska, Maria Niklińska).

Krzysztof Kiljański muzyczną karierę rozpoczął w pierwszej połowie lat 90-tych jako wokalista jazzowy. Z tego okresu ma na koncie kilka najwyższych wyróżnień w tej kategorii (m.in. na Old Jazz Meeting Złota Tarka, Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych). Komercyjne sukcesy zaczął odnosić dekadę później. Jego pierwszy autorski album In The Room w 2005 roku zyskał status „Platynowej Płyty” przy sprzedaży niemal 100 tysięcy egzemplarzy. Krzysztof jest zdobywcą Fryderyków dla Najlepszego Wokalisty. Ma na koncie Superjedynkę za Przebój Roku. Występował na wielu festiwalach, także w Opolu i Sopocie.

źródło: oficjalne materiały prasowe

Rok 2017

19.08.17 1024pxGrzegorz Turnau i Jacek Królik – Wieczór sowich piosenek

 Grzegorz Turnau – urodzony i zamieszkały w Krakowie kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. W 1984 roku, jeszcze jako licealista, otrzymał I Nagrodę na  XX Studenckim Festiwalu Piosenki, wkrótce potem trafił do Piwnicy pod Baranami, z którą związany był przez 13 lat. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album „Naprawdę nie dzieje się nic”. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych. Komponuje muzykę dla filmu i teatru, jest też autorem większych form muzycznych i (od 2016 roku) kierownikiem muzycznym Teatru Lalka w Warszawie.

Jest laureatem wielu nagród, m.in. 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.

źródło: grzegorzturnau.pl

Rok 2016

volosi 14.08.16 r. 1024pxVołosi

VOŁOSI to wielokrotnie nagradzane, koncertujący na całym świecie kwintet smyczkowy. Ich debiut sceniczny miał miejsce w 2010 roku na Festiwalu Nowa Tradycja zdobywając wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe.

Recenzenci zgodnie stwierdzają, że VOŁOSI wymykając się wszelkim klasyfikacjom stworzyli absolutnie oryginalny styl muzyczny. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych tworzą muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy – wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu.

źródło: http://www.volosi-band.com/

[br] Rok 2015:

plakat_cimbalibandAgata Siemaszko

Agata Siemaszko to artystka silnie związana z Podhalem. Od dziecka śpiewała w zespołach ludowych, grała na basach u Krzysztofa Trebuni, występowała również z zespołem Kałe Bała. W jej muzyce wyraźnie można usłyszeć inspiracje folklorem karpackim oraz romskim.

plakat_cimbalibandCimbaliband

Ten węgierski zespół tworzy muzykę, która reprezentuje mieszankę różnych stylów i kultur. Najbardziej słyszalny jest wpływ tradycyjnej muzyki bałkańskiej. Grupa koncertuje na całym świecie, ma też na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień.

[br] Rok 2014:

piwnica - KopiaPiwnica Pod Baranami

Jest to słynny krakowski kabaret, działający nieprzerwanie od 1956 r. Przez wielu uważany za ostoję polskiej tradycji i kultury. Wśród jego założycieli znalazły się znakomite osobistości, m. in. Piotr Skrzynecki, Bronisław Chromy oraz Krzysztof Penderecki. Specjalizuje się w piosenkach kabaretowych oraz krótkich formach scenicznych.

Chwila Nieuwagi

Jest to zespół (nie projekt!), którego twórczość to połączenie folku, jazzu, poezji śpiewanej oraz wielu innych gatunków muzycznych.  W skład grupy wchodzą: Piotr Kotas (fortepian), Rafał Kierpiec (kontrabas), Marek Sochacki i Bartłomiej Plewka (perkusja), Andrzej Czech (gitara), oraz Martyna Czech (wokal).  Zespół tworzy własne, interesujące teksty, lecz wykorzystuje również utwory cenionych poetów.

Rok 2013:

renata_akustikRenata Przemyk

Urodzona w Bielsku-Białej, swoje  muzyczne powołanie odkryła w czasach studenckich. Wielokrotnie koncertowała zarówno w  kraju, jak i za granicą. Wydała kilkanaście albumów. Twórczość artystki jest trudna do zdefiniowania- ona sama określa ją jako ciągłe poszukiwanie nowych brzmień, niepodobnych do niczego, co kiedykolwiek powstało. W plebiscycie „Polityki” i „Wprost” została umieszczona w setce najwybitniejszych artystów XX wieku.

riffertone_plakat_koncertowyRiffertone

Ten akustyczny duet powstał z inicjatywy Alberta Kokoszewskiego (gitara akustyczna) oraz Jarosława Krużołek (wokal). Swoje umiejętności muzycy szlifowali między innymi w słynnej „Muzycznej Owczarni”. Laureaci  Międzynarodowego Festiwalu „Carpathia 2012” w Rzeszowie.

Rok 2012:

plakat groniec -maly - KopiaKatarzyna Groniec

Tej piosenkarki i aktorki nie trzeba nikomu przedstawiać. Przez wiele lat związana artystycznie z Januszem Józefowiczem – regularnie gościła m. in. na deskach Teatru Buffo. W 2000 r. ukazał się jej debiutancki album „Mężczyźni”, wyprodukowany przez Grzegorza Ciechowskiego. Wydała wiele płyt, na których prezentuje zarówno muzykę autorską, jak i własne aranżacje utworów znanych artystów.

kalebala_plakat1Teresa Mirga i Kałe Bała

Teresa Mirga to cygańska poetka i pieśniarka, która tworzy w językach polskim i romskim. Urodziła się i mieszka na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze. Razem z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy) wykonuje zarówno własne utwory, jak i tradycyjne pieśni Cyganów Karpackich.

plakat_cacivorba1ČAČI VORBA

Ten założony w 2006 r. lubelski zespół wykonuje muzykę folkową z elementami jazzu, specjalizuje się zwłaszcza w twórczości cygańskiej, bałkańskiej oraz karpackiej. Grupę tworzy pięciu muzyków grających na tradycyjnych instrumentach. W 2014 r. zadebiutowali na prestiżowym brytyjskim festiwalu WOMAD (utworzonym z inicjatywy Petera Gabriela). Zespół ma na swoim koncie wiele zagranicznych nagród oraz wyróżnień.

Rok 2011:

JAZZ i muzyka klezmerska

Koncert na fortepian i akordeon DEUX GRANDS CAFÉS. Pianista Gregory Gaynair i akordeonista Jörg Siebenhaar poznali się w 2008 roku podczas nagrań studyjnych. Wskutek tego spotkania postanowili twórczo połączyć swoją wspólną pasję do Jazzu, Tango i latynoamerykańskiej muzyki. Wkrótce po tym narodziła się i zrealizawała idea nagrania albumu DEUX GRANDS CAFÉS. Repertuar tej płyty, a tym samym koncertu, to utwory pochodzące ze wspólnych kompozycji muzyków, porywających słuchaczy w muzyczną podróż od Argentyny poprzez Amerykę, aż do Europy.

 

JAZZ&BLUES

Koncert JAZZ&blues podczas tegorocznego Artystycznego Lata u Kossaków zaaranżowany został specjalnie dla tego wydarzenia. Ponadczasowe standardy, ich oryginalne interpretacje oraz kompozycje własne, a wszystko w niepowtarzalnej stylistyce John´a C. Marshall´a zwanej przez krytyków muzycznych „Bluesy-Jazzy“. O muzykach takich jak John dziennikarze piszą „żywa legenda“. Trudno o lepszą rekomendację dla artysty, który światowe sceny muzyczne dzielił z takimi artystami jak Aretha Franklin, Ray Charles, Ben E. King, Rosa King, Gene „Mighty Flea” Conners, by wspomnieć tylko kilkoro z nich. Koncert skupiony wokół niepowtarzalnego brzmienia gitary i wokalu John´a, przy energetyzującym akompaniamencie perkusji, basu oraz piano, przeniesie nas w niezwykły klimat sceny legendarnych jazzowych klubów w nietypowej scenerii Dworu Kossaków – bo kto powiedział, że jak blues to tylko w Nowym Orleanie./ John C. Marshall – gitary i vocal, Gregory Gaynair – piano, Kosma Kalamarz – bas, Grzegorz Sycz Jr – perkusja