Koncerty u Kossaków

Rok 2017

19.08.17 1024pxGrzegorz Turnau i Jacek Królik – Wieczór sowich piosenek

 Grzegorz Turnau – urodzony i zamieszkały w Krakowie kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. W 1984 roku, jeszcze jako licealista, otrzymał I Nagrodę na  XX Studenckim Festiwalu Piosenki, wkrótce potem trafił do Piwnicy pod Baranami, z którą związany był przez 13 lat. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album „Naprawdę nie dzieje się nic”. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych. Komponuje muzykę dla filmu i teatru, jest też autorem większych form muzycznych i (od 2016 roku) kierownikiem muzycznym Teatru Lalka w Warszawie.

Jest laureatem wielu nagród, m.in. 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.

źródło: grzegorzturnau.pl

Rok 2016

volosi 14.08.16 r. 1024pxVołosi

VOŁOSI to wielokrotnie nagradzane, koncertujący na całym świecie kwintet smyczkowy. Ich debiut sceniczny miał miejsce w 2010 roku na Festiwalu Nowa Tradycja zdobywając wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe.

Recenzenci zgodnie stwierdzają, że VOŁOSI wymykając się wszelkim klasyfikacjom stworzyli absolutnie oryginalny styl muzyczny. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych tworzą muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy – wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu.

źródło: http://www.volosi-band.com/


 Rok 2015:

plakat_cimbalibandAgata Siemaszko

Agata Siemaszko to artystka silnie związana z Podhalem. Od dziecka śpiewała w zespołach ludowych, grała na basach u Krzysztofa Trebuni, występowała również z zespołem Kałe Bała. W jej muzyce wyraźnie można usłyszeć inspiracje folklorem karpackim oraz romskim.

plakat_cimbalibandCimbaliband

Ten węgierski zespół tworzy muzykę, która reprezentuje mieszankę różnych stylów i kultur. Najbardziej słyszalny jest wpływ tradycyjnej muzyki bałkańskiej. Grupa koncertuje na całym świecie, ma też na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień.


Rok 2014:

piwnica - KopiaPiwnica Pod Baranami

Jest to słynny krakowski kabaret, działający nieprzerwanie od 1956 r. Przez wielu uważany za ostoję polskiej tradycji i kultury. Wśród jego założycieli znalazły się znakomite osobistości, m. in. Piotr Skrzynecki, Bronisław Chromy oraz Krzysztof Penderecki. Specjalizuje się w piosenkach kabaretowych oraz krótkich formach scenicznych.

Chwila Nieuwagi

Jest to zespół (nie projekt!), którego twórczość to połączenie folku, jazzu, poezji śpiewanej oraz wielu innych gatunków muzycznych.  W skład grupy wchodzą: Piotr Kotas (fortepian), Rafał Kierpiec (kontrabas), Marek Sochacki i Bartłomiej Plewka (perkusja), Andrzej Czech (gitara), oraz Martyna Czech (wokal).  Zespół tworzy własne, interesujące teksty, lecz wykorzystuje również utwory cenionych poetów.

Rok 2013:

renata_akustikRenata Przemyk

Urodzona w Bielsku-Białej, swoje  muzyczne powołanie odkryła w czasach studenckich. Wielokrotnie koncertowała zarówno w  kraju, jak i za granicą. Wydała kilkanaście albumów. Twórczość artystki jest trudna do zdefiniowania- ona sama określa ją jako ciągłe poszukiwanie nowych brzmień, niepodobnych do niczego, co kiedykolwiek powstało. W plebiscycie „Polityki” i „Wprost” została umieszczona w setce najwybitniejszych artystów XX wieku.

riffertone_plakat_koncertowyRiffertone

Ten akustyczny duet powstał z inicjatywy Alberta Kokoszewskiego (gitara akustyczna) oraz Jarosława Krużołek (wokal). Swoje umiejętności muzycy szlifowali między innymi w słynnej „Muzycznej Owczarni”. Laureaci  Międzynarodowego Festiwalu „Carpathia 2012” w Rzeszowie.

Rok 2012:

plakat groniec -maly - KopiaKatarzyna Groniec

Tej piosenkarki i aktorki nie trzeba nikomu przedstawiać. Przez wiele lat związana artystycznie z Januszem Józefowiczem – regularnie gościła m. in. na deskach Teatru Buffo. W 2000 r. ukazał się jej debiutancki album „Mężczyźni”, wyprodukowany przez Grzegorza Ciechowskiego. Wydała wiele płyt, na których prezentuje zarówno muzykę autorską, jak i własne aranżacje utworów znanych artystów.

kalebala_plakat1Teresa Mirga i Kałe Bała

Teresa Mirga to cygańska poetka i pieśniarka, która tworzy w językach polskim i romskim. Urodziła się i mieszka na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze. Razem z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy) wykonuje zarówno własne utwory, jak i tradycyjne pieśni Cyganów Karpackich.

plakat_cacivorba1ČAČI VORBA

Ten założony w 2006 r. lubelski zespół wykonuje muzykę folkową z elementami jazzu, specjalizuje się zwłaszcza w twórczości cygańskiej, bałkańskiej oraz karpackiej. Grupę tworzy pięciu muzyków grających na tradycyjnych instrumentach. W 2014 r. zadebiutowali na prestiżowym brytyjskim festiwalu WOMAD (utworzonym z inicjatywy Petera Gabriela). Zespół ma na swoim koncie wiele zagranicznych nagród oraz wyróżnień.

Rok 2011:

JAZZ i muzyka klezmerska

Koncert na fortepian i akordeon DEUX GRANDS CAFÉS. Pianista Gregory Gaynair i akordeonista Jörg Siebenhaar poznali się w 2008 roku podczas nagrań studyjnych. Wskutek tego spotkania postanowili twórczo połączyć swoją wspólną pasję do Jazzu, Tango i latynoamerykańskiej muzyki. Wkrótce po tym narodziła się i zrealizawała idea nagrania albumu DEUX GRANDS CAFÉS. Repertuar tej płyty, a tym samym koncertu, to utwory pochodzące ze wspólnych kompozycji muzyków, porywających słuchaczy w muzyczną podróż od Argentyny poprzez Amerykę, aż do Europy.

 

JAZZ&BLUES

Koncert JAZZ&blues podczas tegorocznego Artystycznego Lata u Kossaków zaaranżowany został specjalnie dla tego wydarzenia. Ponadczasowe standardy, ich oryginalne interpretacje oraz kompozycje własne, a wszystko w niepowtarzalnej stylistyce John´a C. Marshall´a zwanej przez krytyków muzycznych „Bluesy-Jazzy“. O muzykach takich jak John dziennikarze piszą „żywa legenda“. Trudno o lepszą rekomendację dla artysty, który światowe sceny muzyczne dzielił z takimi artystami jak Aretha Franklin, Ray Charles, Ben E. King, Rosa King, Gene „Mighty Flea” Conners, by wspomnieć tylko kilkoro z nich. Koncert skupiony wokół niepowtarzalnego brzmienia gitary i wokalu John´a, przy energetyzującym akompaniamencie perkusji, basu oraz piano, przeniesie nas w niezwykły klimat sceny legendarnych jazzowych klubów w nietypowej scenerii Dworu Kossaków – bo kto powiedział, że jak blues to tylko w Nowym Orleanie./ John C. Marshall – gitary i vocal, Gregory Gaynair – piano, Kosma Kalamarz – bas, Grzegorz Sycz Jr – perkusja