Relacja 2015

11866311_963811170306298_5545858193379012237_nTegoroczne Lato u Kossaków, jak co roku upłynęło pod znakiem szeroko rozumianej Sztuki. Gościli u nas artyści plastycy, graficy, rzeźbiarze oraz muzycy. Nie zabrakło uczty dla oka ale także dla ucha.

Wydarzeniem inaugurującym Lato u Kossaków był outdoorowy warsztat dla całych rodzin „Ptasie Radio” przeprowadzony przez Spółdzielnię Socjalną Parostatek z Cieszyna, która towarzyszyła nam przez całe lato organizując w Parku Kossaków w lipcu i sierpniu kolejne warsztaty „Co w trawie piszczy” oraz „Naturalne dekoracje”. Działania zaproponowane przez Parostatek koncentrowały się na uważnym obserwowaniu przyrody, inspirowaniu się nią i wykorzystywaniu jej w działaniach artystycznych. Otaczający nas świat obserwowali również uczestnicy warsztatów fotografii przyrodniczej „Foto-Eko-Memory”, którzy pod uważnym okiem organizatorów ze Stowarzyszenia Górecki Klub Przyrodniczy, uczyli się wykonywać jak najlepsze fotografie przyrody. W czerwcu przypomniał nam o sobie Kacperek, który zaprosił dzieci do swojego magicznego świata. W podobny klimat wprowadził młodych widzów Teatr Gry i Ludzie swoim lipcowym spektaklem plenerowym „Szewczyk Dratewka”, który poprzedził warsztat „Smoczysko, smok, smoczek. Tworzymy swoje potwory”.

W czerwcu już po raz czwarty odbyły się Warsztaty Działań Kreatywnych, podczas których studenci z aż dziewięciu uczelni artystycznych z całej Polski zmierzyli się z tematem „Gry wojenne na przestrzeni dziejów” tworząc grafiki, obrazy, fotografie i instalacje. Wieczorami w ramach spotkań Rozmowy o Sztuce, poszczególne ośrodki prezentowały swoje pracownie oraz osiągnięcia. Przez kilka dni w ramach Akademii Umiejętności młodzi artyści prowadzili dla dzieci oraz dorosłych zajęcia plastyczne. Tegoroczne warsztaty tradycyjnie już zakończył wernisaż, któremu towarzyszyło uhonorowanie nagrodami najlepszych prac, koncert bielskiego zespołu wokalnego Bi-Bi Singer oraz projekt audiowizualny katowicko-lubelskiego duetu studentów Odmieniec & Paweł Łuciuk.

11695860_942341419119940_8794954795556995910_nBez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Artystycznego Lata u Kossaków była odbywająca się początkiem lipca w Dworze Kossaków premiera książki „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” oraz towarzyszące jej spotkanie z autorką książki Anną Kamińską. Licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć również film dokumentalny „Miejsce w Raju” także poświęcony wnuczce Wojciecha Kossaka oraz Puszczy Białowieskiej, w której przeżyła większą część swojego życia. Pokaz swoją obecnością uświetniła reżyserka filmu Beata Hyży-Czołpińska.

W połowie sierpnia do Górek Wielkich już po raz ósmy zjechali rzeźbiarze i rzeźbiarki z Czech, Słowacji oraz Polski. Tegoroczny, ósmy już plener można zaliczyć do jednego z najbardziej udanych m. in. za sprawą niezwykle wysokiego poziomu reprezentowanego przez rzeźbiarki i rzeźbiarzy. Nowego ducha w górecki plener tchnęła obecność absolwentek ASP, które do tej pory nie miały zbyt wielu okazji do pracy w drewnie, ale także doświadczonych rzeźbiarzy z Czech i Słowacji, którzy po raz pierwszy, ale mamy nadzieję nie ostatni, pojawili się w Górkach Wielkich.

11836840_963798756974206_8282989361694199339_nVIII Plener Rzeźbiarzy odbył się dzięki dofinansowaniu ze środków Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Artystyczne Lato u Kossaków to również dwa letnie koncerty, które jak co roku przyciągnęły tłumy słuchaczy. Organizatorzy sięgnęli po bogatą i niezwykle żywiołową muzykę karpacką, w której prym wiodły węgierskie cymbały – instrument w Polsce mało znany. W lipcu na scenie w Parku Kossaków wystąpił węgierski zespół Cimbaliband. Reprezentujący różne style, od tradycyjnych utworów ludowych z Węgier, Serbii, Rumunii czy Mołdawii po nowoczesne aranżacje. W sierpniu na scenie Teatru w Starej Gorzelni wystąpiła doskonale znana słuchaczom Programu II-go Polskiego Radia Agata Siemaszko, której towarzyszyli wybitni słowaccy muzycy: cymbalista Miroslav Rajt oraz Barbara Botosova. Obok przepięknych słowackich pieśni ludowych, na scenie zabrzmiały również popularne utwory cygańskie, takie jak znane wszystkim z filmu „Gadjo Dilo” – Tutti Frutti, czy wykonane na cymbałach utwory muzyki klasycznej. Widownia gromkimi brawami nagrodziła solowe popisy słowackich wirtuozów, których umiejętności były komentowane jeszcze długo po koncercie.

Organizatorami koncertów byli: OPKiS Brenna oraz Fundacja im. Zofii Kossak.

Niemal przez całe lato w CKiS „Dwór Kossaków” trwała sprzedaż losów w loterii fantowej „Wygraj u Kossaków”. Losowania nagród odbyły się dwukrotnie i poprzedziły Letnie Koncerty u Kossaków. Nagrodami w loterii były m.in. wykonane podczas WDK obrazy i grafiki. Całkowity dochód ze sprzedaży losów został przeznaczony na cele statutowe Fundacji im. Zofii Kossak.

Wydarzeniem zamykającym Artystyczne Lato u Kossaków był odbywający się 30 sierpnia II Jarmark Kultury i Sztuki w Górkach Wielkich. Zastąpił on organizowaną dotychczas aukcję. Podczas Jarmarku odwiedzający CKiS „Dwór Kossaków” mieli okazję nabyć obrazy, grafiki, rzeźby powstałe podczas IV Warsztatów Działań Kreatywnych oraz VIII Pleneru Rzeźbiarzy.

Natalia Kałuża