Lokalna Znana-Nieznana: Zofia Kossak // Projekt

W związku z otrzymaną przez Fundację im. Zofii Kossak dotacją w ramach programu TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM (Fundacja Banku Zachodniego WBK), zrealizowaliśmy projekt pt. LOKALNA ZNANA-NIEZNANA: ZOFIA KOSSAK, który trwał od października 2015 do lutego 2016 roku. Poniżej przedstawiamy informacje na temat wydarzeń, jakie były realizowane w związku z inicjatywą oraz opis projektu.

logotyp projektu

***

Głównym celem projektu była aktywizacja kulturalna lokalnej społeczności oraz rozbudzenie wśród jej członków zainteresowania twórczością Zofii Kossak, a także jej działalnością społeczną. Zofia Kossak była nie tylko pisarką, ale i działaczką społeczną (współzałożycielką Żegoty). Niestety nie jest ona postacią powszechnie rozpoznawalną (także w okolicy w której przez lata mieszkała), bywa że jej poglądy i działalność były i są błędnie lub niekompletnie interpretowane. Uważamy, że warto o niej przypominać jako o swoistym wzorcu postępowania (Człowiek na pierwszym miejscu bez względu na rasę). Projekt zakładał przeprowadzenie kilkunastu multimedialnych spotkań dla szkół poświęconych twórczości oraz działalności społecznej Zofii Kossak. Zdobytą wówczas wiedzę uczniowie mogli wykorzystać podczas zorganizowanego w „Dworze Kossaków” w lutym Konkursu Wiedzy o Zofii Kossak. Konkurs zamknął część edukacyjną projektu. Drugą część projektu stanowiło spotkanie z ekspertem zajmującym się twórczością Pisarki oraz gra terenowa.

***

Więcej o lekcjach: tutaj

***

Tajemnice Dworu Kossaków/Gra terenowa 14 listopada, start o 10.00

14 listopada uczestnicy GRY TERENOWEJ inspirowanej ciekawostkami dotyczącymi Dworu Kossaków w Górkach Wielkich oraz jego otoczenia, a także samej Zofii Kossak, jej twórczości i biografii odkryli historię naszej okolicy w inny, ciekawy i nieszablonowy sposóbGra terenowa „Tajemnice Dworu Kossaków” pozwoliła całym rodzinom na aktywne i odkrywcze spędzenie wspólnego czasu. Zadaniem zgłoszonych do udziału w grze drużyn (składających się max. z 5 osób, w tym dzieci pod opieką osoby dorosłej) było jak najszybsze przejście całej trasy gry oraz rozwiązanie końcowej zagadki. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody.

Więcej o grze

plakat_cimbaliband

***

Zło i Dobro w środku piekła.

28 listopada, o godz. 16.00 odbyło się spotkanie poświęcone książce Zofii Kossak pt. „Z otchłani”.

72 lata temu Zofia Kossak trafiła w transporcie 244 więźniarek do KL Auschwitz II-Birkenau i została oznaczona numerem 64491. „Z otchłani” powstało niedługo później ― na przełomie 1944 i 1945 roku. Książka została po raz pierwszy wydana w 1946 roku. Było to więc dzieło pisane „na świeżo”, będące równocześnie swoistym ― ideowym świadectwem prywatnym pisarki. Naszym gościem była prof. Zdzisława Mokranowska, wykładowca Uniwersytetu Jana  Kochanowskiego w Kielcach oraz w Zakładzie Teorii Literatury Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

plakat_cimbaliband

***

Konkurs Wiedzy o Zofii Kossak

5 lutego 2016 roku o godzinie 11.00 W Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” odbył się Konkurs Wiedzy o  Zofii Kossak. Był on skierowany do gimnazjalistów oraz uczniów klas szóstych szkoły podstawowej. Udział w konkursie okazał się świetnym pretekstem oraz motywacją do pogłębienia swojej wiedzy na temat tej wielkiej pisarki.

Galeria zdjęć