Letnie Koncerty u Kossaków

Tegoroczne koncerty organizowane w ramach Artystycznego Lata u Kossaków, jak co roku przyciągnęły tłumy słuchaczy. Na scenie królowała szeroko rozumiana muzyka karpacka, w której prym wiodły węgierskie cymbały. W lipcu na scenie muzycznej przy Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” wystąpił węgierski zespół Cimbaliband, natomiast w sierpniu w Starej Gorzelni mogliśmy usłyszeć Agatę Siemaszko, której na scenie towarzyszyli wybitni słowaccy muzycy: cymbalista Miroslav Rajt oraz skrzypaczka Barbora Botošova.

11760107_950289988325083_2808404095753401039_nCIMBALIBAND 

Grupa pochodzi z Węgier i stanowi niezwykle żywiołową mieszankę kultur. W zespole grają m.in.: serbski akordeonista, chorwacki perkusista, cygański basista, węgiersko-niemiecki basista oraz węgierski skrzypek i wokalista. Reprezentują różne style, od klasycznych utworów ludowych po nowoczesne aranżacje. Większość tematów pochodzi z szeroko rozumianych Bałkanów. Niebanalną rolę odgrywają w zespole, popularne w Karpatach, ale dziś już nieco zapomniane cymbały. Oprócz tradycyjnych motywów węgierskich („Selyemcsárdás„) zdarzają się tu tematy serbskie („Ciganskolo”), rumuńskie („Velencei álom”, „Oppadirida”, „Megyek az úton” i „Lautar din Bacau”), bułgarskie („Oriental Mahala„), a nawet macedońskie („Siciliana Karsilama”) i transylwańskie („Ez a világ„). Występowali w wielu miejscach na całym świecie od Madrytu po Hakodate w Japonii.
Kapela jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 2008 zdobyli Professional Grand Prize na Fringe Festival i Nagrodę Specjalną na Hungarian Drinking Song Competition. Cimbaliband jest także laureatem nagrody publiczności na Uherske Hradiste Festival w Czechach.

Fotorelacja z koncertu

11880669_968021749885240_1063234783143360558_nAGATA SIEMASZKO

wokalistka doskonale znana słuchaczom Programu II-go Polskiego Radia oraz miłośnikom muzyki cygańskiej i World-music w Polsce i na Słowacji. Uczyła się gry na basach podhalańskich u Krzysztofa Trebuni-Tutki, na skrzypcach u Marka „Maji” Łabunowicza. Swoją karierę związała jednak nie z graniem, ale ze śpiewem. Od najmłodszych lat współpracowała z licznymi kapelami folkowymi i zespołami pieśni i tańca na Podhalu oraz w Beskidach Śląskim i Żywieckim. Przez kilka lat była członkinią romskiego zespołu Kałe Bała legendarnej poetki i pieśniarki Teresy Mirgi z Czarnej Góry. w Maju 2011 roku w duecie z Kubą Wilkiem zdobyła Grand Prix oraz Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja. Rok później wraz z Jurajem Lišką, z którym współtworzyła polsko-słowacki projekt FallGrapp, zwyciężyli w konkursie Fatt Kools Słowackiego Radia FM. Projek FallGrapp został wtedy okrzyknięty przez krytykę jednym z najciekawszych projektów w historii słowackiej muzyki alternatywnej.

Fotorelacja z koncertu