Drzewa są wśród nas

drzewa1 
„Drzewa są wśród nas – jesteśmy wśród drzew” 
to cykl warsztatów i wydarzeń ekologiczno-artystycznych organizowanych przez Fundację im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”. W ramach projektu przeprowadzono Ekologiczne Warsztaty Rzeźby Artystycznej dla młodzieży. Celem warsztatów była aktywizacja młodzieży poprzez twórcze działanie oraz poszerzenie, poprzez materiały wykorzystywane w warsztatach (tektura, papier), ekologicznej świadomości młodych ludzi. Rzeźby wykonane zostały z papieru i tektury. Warsztaty prowadził znany rzeźbiarz Tomasz Koclęga. Kolejną inicjatywą zorganizowaną drzewaw ramach projektu było zainstalowanie 5 oryginalnych eko-rzeźb Tomasza Koclęgi w parku przy zabytkowych ruinach dworu Kossaków. Rzeźby w Parku mają za zadanie wzbogacenie estetycznych i turystycznych walorów przestrzeni parku. Wielkość jednej rzeźby plenerowej to ok. 4m. Rzeźby wykonane zostały w pracowni, po czym przewieziono je na miejsce montażu. Zainstalowano na drzewach lub przy drzewach. Rzeźby są odporne na warunki atmosferyczne, więc mogą być eksponowane przez dowolny okres. Zakładamy jednak, że ze względów konserwatorskich wystawa będzie czasowa (będzie to okres od roku do 2 lat). W ramach projektu przeprodrzewa1wadzone zostały także interdyscyplinarne, plastyczno-teatralne warsztaty dla najmłodszych. Warsztaty jednorazowo trwały ok. 2 godzin. Oferta adresowana była zarówno do uczestników indywidualnych, jak i do przedszkoli i szkół – (klasy 1-3).  Spotkania obejmowały zagadnienia kształcące dziecięcą wrażliwość na świat przyrody (w programie warsztatów m.in. akcje typu „Artystyczny Zielnik”, „Moje magiczne drzewo”, „W świecie drzew”, „Mieszkańcy drzew” i inne). Warsztaty dla najmłodszych objęte były hasłem „EKOLOGII PRZEZ SZTUKĘ”.
drzewa
Tomasz Koclęga
 – rzeźbiarz, w latach 1994-1995 pracował jako asystent w Zespole Sztuk Plastycznych na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, w latach 1996-2007 pracował w Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu, później w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych oraz Liceum Plastycznym, gdzie prowadził zajęcia z rzeźby. Przez dziewięć lat pełnił również funkcję wicedyrektora, a przez ostatni rok pracy był dyrektorem szkoły. Aktualnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prowadząc zajęcia z rzeźby na wydziałach: projektowym i artystycznym oraz dzrewaw Śląskiej Wyższej Szkole Informatyki w Chorzowie, na kierunku grafika, prowadząc zajęcia z modelowania form przestrzennych. Wielokrotnie prezentował swoje rzeźby w przestrzeniach publicznych, głównie śląskich miast. Do ostatnich prezentacji należą „Wsłuchani” na ulicy Zacisze w Katowicach, „Gniazdo” w Parku Słowackiego we Wrocławiu, „Wieczność” w CH Agora w Bytomiu, „Sen” na Placu Wolności w Katowicach i inne. Artysta brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
 plakat_4


koordynator projektu: Monika Serafin


Projekt „Drzewa są wśród nas – jesteśmy wśród drzew”  został współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, PROW 2007-2013.

prow