Inne inicjatywy roku 2013

logaW ramach programu „Młodzież w Działaniu” na terenie Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu od września 2012 roku  do czerwca 2013 roku przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej realizowany jest projekt pt. „Sztuka Przyjaźni”. Są to zajęcia artystyczne zorganizowane przez grupę wolontariuszek „Wolontariaci”, na które zaprosiły swoich niepełnosprawnych kolegów. W kwestii formalnej grupę reprezentuje Stowarzyszenie Przyjaciół Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu.

Jednym z etapów projektu jest wystawa naszych prac oraz otwarte zajęcia warsztatowe w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossak” w Górkach Wielkich. Na warsztaty plastyczne 18 maja 2013 roku o godzinie 9.30 serdecznie zapraszamy także dzieci oraz młodzież z Górek Wielkich i okolic. W programie: malowanie na płótnie, witraż, malowanie koszulek, batik, pergamano.

preview_baner4W niedzielę, 16 czerwca 2013 roku w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” kręcono fragment odcinka programu „Turniej europejski: Śląskie do przodu. Wilkowice vs Brenna”! Podstawowym kryterium wyboru uczestników turnieju była aktywność gmin wiejskich realizujących projekty w monramach RPO WSL w okresie programowania 2007-2013 oraz kwota pozyskanych środków finansowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Z województwa śląskiego wytypowanych zostało tylko 6 gmin wiejskich, wśród których znalazły się takie gminy jak: Wilkowice, Brenna, Jaworze, Czernichów, Olszyn oraz Wyry. W każdej grze biorą udział kilkuosobowe zespoły, dopingowane przez mieszkańców swojej gminy, natomiast wszyscy zainteresowani mogą je śledzić na antenie TVP Katowice. Dodatkowo po emisji każdego odcinka zostanie uruchomione głosowanie SMS-owe dla widzów. Wsparcie uzyskane w ten sposób zostanie wliczone do generalnej punktacji, która zadecyduje o dalszych losach gminy w turnieju

7.06.13riffertone_plakat_koncertowypatonai

bez_tytulu_0

Debata nt. roli młodych ludzi w UE z udziałem Jerzego Buzka

Dwudziestu młodych ludzi z Polskiej i Czeskiej części Górnego Śląska pracuje razem w Górkach Wielkich nad tym jak zarazić swoich rówieśników aktywnością.

Śląska Akademia Demokracji to projekt współfinansowany ze środków „Młodzieży w działaniu” i miasta Katowice, w którym bierze udział dwudziestu młodych ludzi z Czech i Polski, którzy są aktywni w swoich środowiskach lokalnych. Podczas spotkań odbywających się od marca do września tego roku uczą się jak być liderami, jak pracować w grupie, wpływać na innych i kształtować swoje otoczenie. – Oprócz zwiększenia aktywności młodych ludzi, chcemy także pogłębić współpracę między krajem śląsko-morawskim i województwem śląskim. Mimo, że te regiony są tak blisko siebie, to jednak mamy wrażenie, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia na tym polu- mówi Janusz Gorol ze Stowarzyszenia MOST w Katowicach, jeden z pomysłodawców SAD-u. Podczas tygodniowego obozu w Górkach Wielkich mają okazję spotkać się z ciekawymi politykami jak profesor Jerzy Buzek, najmłodsza w historii czeska parlamentarzystka Kateřina Konečná, naukowcami jak dr Małgorzata Myśliwiec czy dziennikarzami. Podczas tego tygodnia tworzą także wspólnie „przewodnik młodego aktywisty”, który ma pomóc im zarazić swoich rówieśników aktywnością. Na zakończenie obozu odbyła się otwarta debata pt. „Rola młodzieży w Unii Europejskiej”, której gościem będzie Pan Premier Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Więcej informacji na stronie projektu www.akademiademokracji.org