Inne inicjatywy w roku 2012

sprawiedliwi_maly

Wakacyjne warsztaty muzyczne Poznajmy nasze korzenie

058

Warsztaty muzyczne „Poznajmy nasze korzenie” to propozycja edukacyjno-artystyczna, skierowana do młodzieży w wieku 12-18 lat, mieszkającej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Propozycja warsztatów adresowana jest do uczniów szkół muzycznych, młodzieży uczącej się gry na instrumentach prywatnie i w różnego rodzaju placówkach kulturalnych oraz dla dzieci i młodzieży, mającej chęć poznać podstawy gry na wybranych instrumentach ludowych (piszczałki, okaryny, słomki, instrumenty perkusyjne). Warsztaty odbywały się w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich, w dwóch terminach: I termin: 8-14 lipca 2012 roku, II termin: 15-21 lipca 2012 roku. Warsztaty poprowadzili Józef Broda i Janusz Kohut.

 

karski2Od 21 do 27 lutego 2012 roku w Górkach Wielkich w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” odbył się międzynarodowy kurs szkoleniowy pt.: „Moving Europe – migration and mobility” organizowany przez Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Młodzieżowym DRONI z Gruzji. Uczestnicy, którzy nocowali w Schronisku Koss przybyli z Białorusi, Chorwacji, Gruzji, Izraela, Mołdowy, Niemiec, Kosowa, Łotwy, Polski, Rumuni, Rosji, Serbii i Ukrainy.

Fotorelacja ze szkolenia.

Do połowy marca w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” można było obejrzeć wystawę o Janie Karskim, sławnym kurierze polskiego podziemia, który m.in. działał wraz z Zofią Kossak w Froncie Odrodzenia Polski. Bardzo dziękujemy Międzynarodowemu Instytutowi Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej za wypożyczenie wystawy.

3dni

Celem trzydniowego warsztatu była praca nad tworzeniem improwizowanych etiud rytmiczno-ruchowych wprowadzających w istotę tworzywa teatru oraz w sztukę posługiwania się ciałem jako nośnikiem znaczeń na scenie. Ponadto w programie poruszone zostały zagadnienia pracy nad świadomym posługiwaniem się słowem oraz  tworzeniem własnych wypowiedzi w oparciu o tekst literacki. Warsztaty adresowane były do dzieci i młodzieży.