Ferie z filmem

plakat-film1

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zarówno młodzież, jak i dorosłych, na nasze spotkania z ciekawymi i pokazywanymi na różnych przeglądach – filmami dokumentalnymi. Hasłem wywoławczym dla naszych spotkań jest „KINO ZAANGAŻOWANE  – Włącz się!”.

Pierwszym filmem, jaki zaprezentujemy (4-ego lutego, w sobotę o godzinie 17.00) będzie polsko-niemiecki film „NIGDZIE W EUROPIE”. Produkcja opowiada o losach czeczeńskich uchodźców w różnych krajach Europy. Zdjęcia przez ponad rok realizowano w Polsce, Austrii, Niemczech, na Ukrainie, Litwie oraz w Rosji. Film prezentowany był m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Lipsku oraz na przeglądach „WatchDocs”. Film przykuwa uwagę przede wszystkim dzięki swoim głównym charakterystycznym bohaterom, którzy w sposób autentyczny i szczery przywołują swoje życiowe doświadczenia.

Następnie pokażemy dokument zatytułowany „SZERMIERZE DLA PALESTYNY” (8-ego lutego, w środę o godzinie 17.00). Opowiada on o życiu w obozie uchodźców Al-Amari w Ramallach na Zachodnim Brzegu. W reportażu obserwujemy codzienne życie mieszkańców obozu, mamy szansę poznać ich historię, dowiedzieć się jakie są ich problemy i marzenia. Jest to opowieść inna niż większość historii z tego regionu. Jej wyjątkowość polega na tym, że nie dotyczy ona wojny ani bardzo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej. Jest to historia ludzi, którzy wbrew niesprzyjającej sytuacji politycznej i życiowym przeciwnościom, mimo wszystko starają się realizować swoje marzenia i ambicje.

Na naszym ostatnim spotkaniu pokażemy cykl krótkich dokumentów pod wspólnym tytułem „SIŁA SILNIEJSZA OD PRZEMOCY”(10-ego lutego, w piątek o godzinie 17.00) Film ciekawie analizuje najważniejsze ruchy społeczne XX wieku oraz mechanizmy wykorzystane przez ich liderów w walce z opresją, rasizmem i reżimami autorytarnymi na świecie. W pierwszej części poznajemy przykłady działalności aktywistów walczących o demokrację i prawa człowieka w Indiach, Stanach Zjednoczonych i RPA. W drugiej części spotykamy Lecha Wałęsę, dowiadujemy się jaki sposób na okupantów mieli w czasie II wojny światowej Duńczycy oraz jak obywatele Chile wyzwolili się spod dyktatury pewnego Generała. Projekcjom towarzyszyć będzie krótkie wprowadzenie.
Naszą inicjatywę adresujemy do wszystkich, którzy są ciekawi świata i jego współczesnych problemów. Kino zaangażowane „otwiera” nas na świat i „poszerza” naszą świadomość, wiedzę oraz empatię. Ferie z filmem w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” są realizowane w ramach programu organizowanego przez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.

strony filmów:
http://www.nowhere-in-europe.eu/
http://www.aforcemorepowerful.org/