Książka na żywo

ulotka-krzywe„Książka na żywo” to projekt, który propagował ideę głośnego czytania dzieciom, a wśród młodzieży – popularyzował interesujące zjawiska z literatury współczesnej i zachęcał do jej poznawania.

Zgodnie z tytułem projektu – „Książka na żywo” – jego celem było ożywienie, pobudzenie zainteresowania kontaktem z książką poprzez szereg interaktywnych działań stwarzających wokół literatury atmosferę silnie nasyconą pozytywnymi emocjami. Ogólna koncepcja polegała na przeprowadzeniu cyklu spotkań dla różnych grup wiekowych oraz przeprowadzenie konkursu ilustratorskiego w 3 kategoriach. Partnerem projektu była Fundacja ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom, prowadząca od 10 lat kampanię Cała Polska Czyta Dzieciom, Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej oraz Wydawnictwo Debit. Spotkania odbywały się w Dworze Kossaków w Górkach Wielkich prowadzonym przez  Fundację im. Zofii Kossak. Wielka polska pisarka spędziła tutaj wiele lat swego życia – zarówno przed, jak i po wojnie. W okresie międzywojennym salon dworu był miejscem spotkań elity literackiej. Bywali tu min. Melchior Wańkowicz, Witkacy, Maria Dąbrowska, Jan Parandowski, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec. Projekt zakończył Ogólnopolski Konkurs Ilustratorski im. Zofii Kossak przeprowadzony w 3 kategoriach wiekowych – szkoły podstawowe, gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzenie ilustracji do wybranych fragmentów książek Zofii Kossak. Spotkania odbywały się od kwietnia do listopada 2012 roku.

plakat3Szczegółowy program:

10 spotkań dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (jednorazowo ok. 40 osób), w programie:
• spotkanie z zaproszonym twórcą lub znawcą współczesnej literatury
• warsztat myślenia kreatywnego
• wykład o biografii i twórczości Zofii Kossak

Terminy spotkań:

17.04 – godzina 10.00. Spotkanie z Maciejem Wilkoszem – biblistą, pastorem, tłumaczem, prezesem Stowarzyszenia Głos Prześladowanych Chrześcijan, ekspertem sejmowych i senackich komisji badających kwestie prześladowań, wydawcą książek dotyczących tej problematyki oraz innych zagadnień kultury chrześcijańskiej.
08.05 – godzina 11.00. Spotkanie z Krzysztofem Siwczykiem – poetą, współtwórcą grupy poetyckiej Na Dziko, pracownikiem Instytutu Mikołowskiego, recenzentem literackim oraz okazjonalnie aktorem. Współpracuje z TVP Kultura jako recenzent. Debiutował w 1995 (jako 18-latek) roku tomem Dzikie dzieci. Laureat wielu nagród poetyckich (m.in. nagrody Czasu Kultury za najlepszy debiut poetycki w 1995 roku, nagrody im. Jacka Bierezina, nagrody Fundacji Kultury). W 1999 zagrał tytułową rolę (Rafał Wojaczek) w filmie Lecha Majewskiego pt. „Wojaczek”.
29.05 – godzina 11.00. Spotkanie z Arturem Pałygą – dramaturgiem i autorem reportaży. Wygrał konkurs na sztukę o Bielsku-Białej, którą w 2006 r. zadebiutował na teatralnej scenie w bielskim Teatrze Polskim. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły grand prix festiwalu Raport w Gdyni („Żyd” w reż. Roberta Talarczyka w 2008, „Wszystkie rodzaje śmierci” w reż. Pawła Passiniego w 2009). „Ostatni taki ojciec” w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego zwyciężył w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2009 r.). Jego teksty reżyserowali też: Piotr Ratajczak, Joanna Lewicka, Paweł Łysak, Jan Klata. W ostatnich latach regularnie prowadził zajęcia literackie dla osób niepełnosprawnych w stowarzyszeniu Teatr Grodzki. Pisuje felietony do pisma „Przyjaciel Pies”. Wydał książkę z reportażami z Białorusi pt. „Kołchoz imienia Adama Mickiewicza”, a reportaż o sex-czatach z „Dużego Formatu” Mariusz Szczygieł umieścił w antologii reportażu polskiego. W bielskim Teatrze Polskim prowadzi szkółkę dramatopisarską oraz Teatr Tekstu.
06.06 – godzina 11.00. Spotkanie z Łukaszem Podgórnim – autor tekstów, aplikacji, obiektów i grafik poetyckich. Performer. Jako członek Perfokarty, podpisywał się pod manifestami poezji cybernetycznej od 2007 r. Autor tomiku „noce i pętle” (2010), współautor biuletynu poetyckiego „Kryzys” (2009).

 15  spotkań dla przedszkoli i szkół podstawowych ( jednorazowo ok. 30 dzieci),w programie:
• dla dzieci: warsztaty teatralne i plastyczne inspirowane baśnią Zofii Kossak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”
• dla nauczycieli: spotkanie na temat kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”

5 spotkań dla rodzin, którym nadano nazwę „Pikniki z pomysłem”.

wykladeolszewskiejmaly

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn