„Książka na żywo” to projekt, który propagował ideę głośnego czytania dzieciom, a wśród młodzieży – popularyzował interesujące zjawiska z literatury współczesnej i zachęcał do jej poznawania.
Zgodnie z tytułem projektu – „Książka na żywo” – jego celem było ożywienie, pobudzenie zainteresowania kontaktem z książką poprzez szereg interaktywnych działań stwarzających wokół literatury atmosferę silnie nasyconą pozytywnymi emocjami. Ogólna koncepcja polegała na przeprowadzeniu cyklu spotkań dla różnych grup wiekowych oraz przeprowadzenie konkursu ilustratorskiego w 3 kategoriach. Partnerem projektu była Fundacja ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom, prowadząca od 10 lat kampanię Cała Polska Czyta Dzieciom, Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej oraz Wydawnictwo Debit. Spotkania odbywały się w Dworze Kossaków w Górkach Wielkich prowadzonym przez Fundację im. Zofii Kossak. Wielka polska pisarka spędziła tutaj wiele lat swego życia – zarówno przed, jak i po wojnie. W okresie międzywojennym salon dworu był miejscem spotkań elity literackiej. Bywali tu min. Melchior Wańkowicz, Witkacy, Maria Dąbrowska, Jan Parandowski, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec. Projekt zakończył Ogólnopolski Konkurs Ilustratorski im. Zofii Kossak przeprowadzony w 3 kategoriach wiekowych – szkoły podstawowe, gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzenie ilustracji do wybranych fragmentów książek Zofii Kossak. Spotkania odbywały się od kwietnia do listopada 2012 roku.
10 spotkań dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (jednorazowo ok. 40 osób), w programie:
• spotkanie z zaproszonym twórcą lub znawcą współczesnej literatury
• warsztat myślenia kreatywnego
• wykład o biografii i twórczości Zofii Kossak
Terminy spotkań:
17.04 – godzina 10.00. Spotkanie z Maciejem Wilkoszem – biblistą, pastorem, tłumaczem, prezesem Stowarzyszenia Głos Prześladowanych Chrześcijan, ekspertem sejmowych i senackich komisji badających kwestie prześladowań, wydawcą książek dotyczących tej problematyki oraz innych zagadnień kultury chrześcijańskiej.
08.05 – godzina 11.00. Spotkanie z Krzysztofem Siwczykiem – poetą, współtwórcą grupy poetyckiej Na Dziko, pracownikiem Instytutu Mikołowskiego, recenzentem literackim oraz okazjonalnie aktorem. Współpracuje z TVP Kultura jako recenzent. Debiutował w 1995 (jako 18-latek) roku tomem Dzikie dzieci. Laureat wielu nagród poetyckich (m.in. nagrody Czasu Kultury za najlepszy debiut poetycki w 1995 roku, nagrody im. Jacka Bierezina, nagrody Fundacji Kultury). W 1999 zagrał tytułową rolę (Rafał Wojaczek) w filmie Lecha Majewskiego pt. „Wojaczek”.
29.05 – godzina 11.00. Spotkanie z Arturem Pałygą – dramaturgiem i autorem reportaży. Wygrał konkurs na sztukę o Bielsku-Białej, którą w 2006 r. zadebiutował na teatralnej scenie w bielskim Teatrze Polskim. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły grand prix festiwalu Raport w Gdyni („Żyd” w reż. Roberta Talarczyka w 2008, „Wszystkie rodzaje śmierci” w reż. Pawła Passiniego w 2009). „Ostatni taki ojciec” w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego zwyciężył w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2009 r.). Jego teksty reżyserowali też: Piotr Ratajczak, Joanna Lewicka, Paweł Łysak, Jan Klata. W ostatnich latach regularnie prowadził zajęcia literackie dla osób niepełnosprawnych w stowarzyszeniu Teatr Grodzki. Pisuje felietony do pisma „Przyjaciel Pies”. Wydał książkę z reportażami z Białorusi pt. „Kołchoz imienia Adama Mickiewicza”, a reportaż o sex-czatach z „Dużego Formatu” Mariusz Szczygieł umieścił w antologii reportażu polskiego. W bielskim Teatrze Polskim prowadzi szkółkę dramatopisarską oraz Teatr Tekstu.
06.06 – godzina 11.00. Spotkanie z Łukaszem Podgórnim – autor tekstów, aplikacji, obiektów i grafik poetyckich. Performer. Jako członek Perfokarty, podpisywał się pod manifestami poezji cybernetycznej od 2007 r. Autor tomiku „noce i pętle” (2010), współautor biuletynu poetyckiego „Kryzys” (2009).
15 spotkań dla przedszkoli i szkół podstawowych ( jednorazowo ok. 30 dzieci),w programie:
• dla dzieci: warsztaty teatralne i plastyczne inspirowane baśnią Zofii Kossak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”
• dla nauczycieli: spotkanie na temat kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”
5 spotkań dla rodzin, którym nadano nazwę „Pikniki z pomysłem”.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.