WDK 2014

W dniach 9-15 czerwca 2014 roku już po raz trzeci gościliśmy studentów i wykładowców wyższych szkół artystycznych w ramach Warsztatów Działań Kreatywnych. W tym roku odwiedziły nas uczelnie: ASP w Katowicach, UMCS w Lublinie, ASP we Wrocławiu, UŚ w Cieszynie, AJD w Częstochowie, ASP w Gdańsku oraz ASP w Łodzi.
Studenci wykonywali zadania obejmujące zagadnienia z zakresu: ilustracji/grafiki oraz malarstwa. Tematem przewodnim prac graficznych było hasło: „Co kryje się w ciemnościach”, a obrazy skoncentrowały się wokół pejzażu.
15.09. odbył się wernisaż III WDK wraz z wręczeniem nagród, które przyznało JURY w składzie: pani prof. Ewa Zawadzka – Komisarz Warsztatów, pan Henryk Bzdok, pan prof. Witold Jacyków, pan dr hab. prof. AJD Zdzisław Wiatr, pani dr Katarzyna Łukasik, pani dr Małgorzata Bałdyga – Nowakowska, pani mgr Gabriela Cichowska oraz pani p. Anna Fenby Taylor. III WDK zostało sfinansowane ze środków Województwa Śląskiego. W tym roku wernisaż WDK połączyliśmy ze spotkaniem na szlaku Via Ducalis, który skupiony jest wokół zabytków po-habsburskich na Śląsku Cieszyńskim. Wysłuchaliśmy wykładu „Między Habsburgami, Górkami a Kossakami”, który wygłosił pan Mariusz Makowski, a na sam koniec mogliśmy posłuchać koncertu muzyki klasycznej w wykonaniu Escape String Quartet.

Istna uczta dla oka, ucha i ducha!

W ramach tegorocznych WDK odbyły się także specjalne pokazy młodych artystów i ich wykładowców. Każda z zaproszonych szkół (profesor wraz z studentami) zaprezentowała swoją twórczość lub swoją pracownię podczas wieczornego spotkania w ramach „Rozmów o Sztuce” (9.06-13.06.2014).

Młodzież i dzieci w wieku od 6-13 lat uczestniczyła natomiast w Akademii Umiejętności (10-12 czerwca), gdzie odbywały się otwarte warsztaty graficzne prowadzone przez studentów i profesorów. Uczestnicy „Akademii” mogli zapoznać się z zawodem grafika/ilustratora, własnoręcznie wykonać matrycę graficzną i zrobić z niej odbitkę graficzną.

akademia_umiejetnosci_mniejszyIII Warsztaty Działań Kreatywnych zakończyły się: wernisażem wystawy, spotkaniem na szlaku Via Ducalis: prelekcją „Między Habsburgami, Górkami a Kossakami” – temat zaprezentował historyk, Mariusz Makowski oraz koncertem muzyki klasycznej w wykonaniu kwartetu Escape.

PROGRAM:

9-15.06, III Warsztaty Działań Kreatywnych  – plener studentów wyższych szkół artystycznych
10-12.06, 16:00 Akademia Umiejętności  – warsztaty graficzne dla dzieci i młodzieży
9-13.06, 19:00 Rozmowy o Sztuce – otwarte spotkania prowadzone przez wykładowców wyższych szkół artystycznych
15.06, 16:30 Wernisaż III Warsztatów Działań Kreatywnych, 18:00 prelekcja „Między Habsburgami, Górkami a Kossakami”, 19:30 Escape String Quartet  – koncert muzyki klasycznej

Zapraszamy: tel. 33 8510351, e-mail: gren.fundacja@gmail.com

 

Fotograficzna relacja z WDK 2014

[br]

logo_kolor_pion[br] [br]III Warsztaty Działań Kreatywnych dofinansowano ze środków finansowych województwa śląskiego