13.07 / Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata – spektakl

plakat kacperekSpektakl dla dzieci

13 lipca o godzinie 16:00 odbędzie się spektakl lalkowy „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”

Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich,
ul. Stary Dwór 4

Wstęp wolny!

Baśń sprzed stu lat pozostaje aktualna także i dziś. Bawi, wzrusza
i opowiada o wiernej przyjaźni i wzajemnej pomocy. To piękna historia skrzata, który opiekował się od wieków dworem w Górkach Wielkich i jego mieszkańcami. Swoją misję pełnił dzięki posiadanemu talizmanowi zwanym w języku skrzatów MARU. Pewnego dnia okrutny Sato kradnie Kacperkowi talizman dający mu niezwykłe opiekuńcze moce. Bez magicznego przedmiotu bohater oraz domownicy, zarówno ci pochodzący ze świata realnego, jak i fikcyjnego, narażeni są na wielkie niebezpieczeństwo. To piękna i mądra baśń zainscenizowana w Polsce tylko dwa razy (Teatr „Lalka” w Warszawie 1998 rok oraz amatorskie przedstawienie w Cieszynie w latach PRLu). Spektakl oparty na baśni Zofii Kossak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” będzie podróżą w najbliższą
i, wydawałoby się, znaną nam okolicę, która jednak tu jawi się jako świat zmitologizowany, tajemniczy. Mechanizmy, które nim rządzą nie pochodzą ze świata widzialnego. Są życiem podskórnym, niezauważalnym na co dzień. Jednak kiedy tu panuje porządek, to i w naszej potocznej rzeczywistości on także dominuje. Osią przedstawienia będzie właśnie moment zachwiania pewnego ładu, przejścia przez czasy ciemne, co jest trudne, ale też oczyszczające, odnawiające i jeszcze głębiej utrwalające pożądaną harmonię.

Spektakl został zrealizowany głównie w planie lalkowym, który przenika się i uzupełnia z planem żywym. Spektakl powstał w Teatrze Gry i Ludzie z Katowic. Reżyserii przedstawienia podjął się Maciej Nogieć.

Współfinansowano ze środków gminy Brenna.

LOGO_GMINY_BRENNA

[br][br][br][br]

logotypyaluk 2019