07.07 / Od formy do porcelany – warsztaty ceramiczne

Warsztaty ceramiczne[br]Artystyczny Salon Kossaków

Od formy do porcelany
Warsztaty ceramiczne

7 lipca, godz. 11.00-15.00

Obowiązują zapisy: 33 851 03 51, centrumkossak@gmail.com

Zajęcia skierowane do młodzieży (15+) i dorosłych.

[br][br]

Uczestnicy warsztatów, dzięki własnej pracy, polegającej na projektowaniu i prototypowaniu, poznają proces wdrażania do produkcji nowego wzoru. Zapoznają się z technologią i materiałoznawstwem warsztatu ceramiki szlachetnej.

Warsztaty składają się z dwóch części – projektowej i produkcyjnej, trwają około czterech godzin. Całość podzielona jest na dwie półtoragodzinne części z godzinną przerwą technologiczną, niezbędną do wysuszenia form gipsowych.

Zadaniem uczestników, jest wykonanie projektu niewielkiego przedmiotu z porcelany, następnie modelu z gliny garncarskiej i dwuczęściowej formy gipsowej.

W trakcie godzinnej przerwy, dzięki swoim niewielkim gabarytom, formy zostaną wysuszone. W drugiej części warsztatów, uczestnicy zajmą się odlewaniem i retuszowaniem porcelanowych prototypów.

Prowadzenie:

Bogdan Kosak – ceramik, urodził się w 1966 roku w Suminie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem porcelany użytkowej i rzeźbą ceramiczną.Prowadzi warsztaty i spotkania propagujące tradycyjne rzemiosło i nowoczesne wzornictwo w ceramice.W latach 1995 – 2008 kierował modelarnią w Porcelanie Śląskiej w Katowicach. W 1995 założył Modelarnię Ceramiczną KOSAK.Od 2013 roku jest pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Porcelana Bogdana Kosaka została pokazana na 67 wystawach w kraju i zagranicą,Min w Algierii, Austrii, Belgii, Brazylii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Korei, Turcji, USA.Prace Kosaka znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie,w Muzeum w Gliwicach, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum w Stalowej Woli w Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Lubelskim. Bogdan Kosak jest dwukrotnym zdobywcą głównej nagrody w konkursie Śląska Rzecz w Cieszynie, w 2006 r. za zestaw do kawy i herbaty Tomaszów,w 2011 r. za urny na prochy.Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w 2014 r.

herb powiatu[br]Zadanie współfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

[br][br][br][br]

logotypyaluk 2019