14.07 / Szlemiel – spektakl

szlemielSzlemiel wg I.B. Singera

14 lipca, godzina 20.00

Teatr Stara Gorzelnia przy Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w recepcji CKiS „Dwór Kossaków”.
Dochód ze sprzedaży biletów zostanie w całości przeznaczony na honoraria dla wykonawców.

Serdecznie zapraszamy na znany i lubiany spektakl Studia Sztuki Bogusława Słupczyńskiego. Wierzymy, że prezentacja Szlemiela zainteresuje zarówno osoby, które przedsięwzięcie znają, jak i tych, którzy do tej pory nie mieli szansy spektaklu zobaczyć.

Do stworzenia tej sztuki zainspirowało reżysera opowiadanie I.B. Singera pt. Jak Szlemiel wędrował do Warszawy. Tytułowy Szlemiel to wieczny pechowiec, powszechnie uważany za nieudacznika, nieustannie poszukujący szczęścia. Jego wielkim marzeniem są dalekie podróże. Pewnego dnia usłyszał od pewnego Żyda o wielkim mieście – Warszawie – i właśnie tam postanowił udać się pieszo. Artystyczne walory spektaklu dodatkowo wzbogaca tradycyjna klezmerska muzyka.

IMG_4106

„Szlemiel” w Starej Gorzelni, 2016 r. Fot. D. Karpeta

 Opowiadanie I.B.Singera to uczta dla czytelnika i inspiracja dla twórców teatralnych. My wybraliśmy opowiadanie o tym… „Jak Szlemiel wędrował do Warszawy”. Aktualność motywu tej wędrówki, niezwykła malowniczość typów singerowskiego, żydowskiego miasteczka wzbudziła radosne zainteresowanie zespołu wykonawców. Bo przecież opowiadamy o sobie, o odwiecznych marzeniach ludzkich, które potrafią się spełniać w przewrotny, ale i piękny sposób. Bo łatwiej objąć świat marzeniami niż rozumem. Bo przecież zawsze idziemy do jakiejś… „Warszawy” po szczęście, gdzie w końcu stanie się… jakiś cud. Wszystko po to, by dokonać prostego życiowego odkrycia. Ten doskonale napisany tekst to także okazja do aktorskiego, komediowego „wyżycia się”. Spektakl Szlemiel wykonywany jest przez sześciu aktorów. Rozpisanej na głosy i dynamicznie wykonanej opowieści, towarzyszą motywy tradycyjnej klezmerskiej muzyki. Zespół CST (teatru alternatywnego, który czerpał zawsze z kultury tradycyjnej) z filozoficzno- obyczajowej opowieści Singera wyciąga rodzaj radosnego szaleństwa tkwiącego nawet w „najprostszym” ludzkim życiorysie. Żydowskie imię Szlemiel oznacza wyjątkowego pechowca. Nasz bohater poszukuje szczęścia. Wyrusza w świat. Na końcu wędrówki dokonuje niezwykłego odkrycia – Bogusław Słupczyński.

źródło: studio-sztuki.pl[br][br]

Isaac Bashevis Singer – ur. 21 listopada 1902 w Leoncinie, zm. 24 lipca 1991 w Miami) – pisarz żydowski tworzący głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978. Opowiadanie „O tym jak Szlemiel wybrał się do Warszawy” pochodzi z 1976 roku. Singer podczas wręczania nagrody Nobla: „Pytają mnie często, dlaczego, mimo tak długiego pobytu w Ameryce, piszę nadal w jidysz, który staje się powoli martwym językiem… Lubię pisać historie o duchach i dybukach. A co nadaje się lepiej do snucia takich opowieści niż martwy język?”

Występują:
Katarzyna Słupczyńska, Krzysztof Cis, Łukasz Matuszek, Tomasz Majorek, Rafał Soliński, Bogusław Słupczyński

Reżyseria: Bogusław Słupczyński

Światło: Przemysław Sikorski; Realizacja dźwięku: Szymon Słupczyński; Opracowanie muzyczne: Bogusław Słupczyński; Wykonanie kostiumów: Pracownia „Dekor-ka” Katarzyny Jonczy

Więcej o spektaklu: TUTAJ. na stronie nieistnieniącego już Teatru CST.

Film

Zapraszamy!

ALUK banner-vert