Artystyczny Salon Kossaków – warsztaty ceramiczne / 8.07

ufo_talerz_plakat UFO – TALERZ dla sąsiada
warsztaty ceramiczne

8 lipca, godzina 11.00-14.00

 

Zajęcia skierowane do młodzieży (15+) i dorosłych.

Talerz jako przedmiot symboliczny w naszej kulturze, obiecujący gościnność i pożywienie. Symbol domu, pokoju i dostatku. Rewitalizacja starej porcelany w sztuce i dizajnie nie jest nowością, z tą różnicą, że w tym działaniu tworzymy narzędzie  komunikacji. Zadaniem warsztatów nie jest wyprodukowanie kolejnego ładnego przedmiotu. To pożądany, ale uboczny efekt warsztatów, głównym zadaniem jest zwrócenie uwagi na to, jak więcej nas łączy, niż dzieli. Czasem wystarczy niewielki gest z naszej strony i złe, obce UFO okazuje się dobrym podobnym do nas, sąsiadem. Założeniem organizatorów jest cykliczność warsztatów, dając możliwość wykonania talerza, właśnie wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba podzielenia się nim z sąsiadem. Organizując warsztaty w różnych ośrodkach kultury, łączymy nie tylko mieszkańców ale i organizacje.

Scenariusz jest prosty – na warsztaty przynosimy własne, domowe porcelanowe talerze, stare, wyblakłe, z niemodną dekoracją, nawet z widocznymi śladami używania. Pod opieką ceramika Bogdana Kosaka, uczestnicy osobiście zaprojektują i wykonają wzory z przemysłowej kalkomanii, dadzą talerzom drugie życie.

Dzięki nowej indywidualnej dekoracji i ponownemu wypałowi w temperaturze 800°C, porcelana odzyska blask, dawne znaczenie i nowe zastosowanie. Warsztaty będą również okazją do poszerzenia wiedzy na temat produkcji porcelany i wkładu jaki miał ten rodzaj ceramiki w rozwoju kultury w Polsce i w Europie.

Na spodzie talerza znajdą się niezbędne informacje o warsztatach i odpowiednie sygnatury. Tak przygotowany talerz stanie się biletem, przepustką, naszą wizytówką ułatwiającą poznanie, a może  pojednanie z sąsiadem.

Prowadzenie:

Bogdan Kosak – ceramik, urodził się w 1966 roku w Suminie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem porcelany użytkowej i rzeźbą ceramiczną.Prowadzi warsztaty i spotkania propagujące tradycyjne rzemiosło i nowoczesne wzornictwo w ceramice.W latach 1995 – 2008 kierował modelarnią w Porcelanie Śląskiej w Katowicach. W 1995 założył Modelarnię Ceramiczną KOSAK.Od 2013 roku jest pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Porcelana Bogdana Kosaka została pokazana na 67 wystawach w kraju i zagranicą,Min w Algierii, Austrii, Belgii, Brazylii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Korei, Turcji, USA.Prace Kosaka znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie,w Muzeum w Gliwicach, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum w Stalowej Woli w Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Lubelskim. Bogdan Kosak jest dwukrotnym zdobywcą głównej nagrody w konkursie Śląska Rzecz w Cieszynie, w 2006 r. za zestaw do kawy i herbaty Tomaszów,w 2011 r. za urny na prochy.Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w 2014 r.

Organizatorzy:

Fundacja im. Zofii Kossak
Modelarnia Ceramiczna KOSAK
Świetlica Krytyki Politycznej ” Na Granicy” w Cieszynie

Fotorelacja

Zadanie współfinansowane ze środków Powiatu Cieszyńskiego.

herb powiatu
ALUK banner-vert