WITKACY//Inspiracje – wystawa prac

PANEL_07

WITKACY//Inspiracje – wystawa prac

1-30 listopada 2017, godz. 9.00-17.00

 

Warsztaty portretowe a’la Witkacy były częścią projektu WITKACY//Inspiracje, realizowanego przez Fundację im. Zofii Kossak w 2017 roku. Był on dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Ważną częścią projektu był cykl warsztatów poświęconych portretom.
Całość została podzielona na dwie części: fotograficzno-teatralną i rysunkową.

Na początku lipca odbyły się warsztaty fotograficzno-teatralne. Była to propozycja warsztatowa skierowana do młodzieży oraz dorosłych. Wraz z fotografem oraz reżyserem uczestnicy wcielili się w różne postacie o wyjątkowych charakterach.
Improwizacja aktorska wspomagana była odpowiednimi kostiumami i wykorzystaniem przestrzeni Dworu Kossaków. Istotą warsztatów były miny, indywidualny charakter twarzy oraz wyjątkowa dla każdego człowieka powierzchowność – to chciano uchwycić
na zdjęciach. Sam Witkacy zmagając się ze swoimi demonami ukrywał się za grymasami i nienaturalnie pozowaną miną, co miało służyć ukryciu własnego „ja” przed ludźmi, czy też podkolorowaniu własnej emocji. Warsztaty prowadzone były przez aktora i reżysera Bogusława Słupczyńskiego, a fotograficznie warsztaty wspierał i dokumentację przygotował Rafał Soliński (fotograf, operator filmowy). Różnorodny wiek uczestników, ich zainteresowania i doświadczenie sprawiły, że powstał bardzo intrygujący materiał, którym dzielimy się z Państwem na tej wystawie.

Druga część warsztatów portretowych miała już bardziej tradycyjną formę.
Warsztaty miały na celu przybliżenie dorobku artystycznego St. I. Witkiewicza, a w szczególności jego portretów wykonanych w technice pasteli.
Prezentowane portrety są wynikiem pracy osób z różnym doświadczeniem w tej technice, ale idealnie oddają istotę i charakter rysunku, którymi kierował się Witkacy w swoich pracach. Uczestnicy musieli przełamać pewne stereotypy dotyczące portretu, aby otworzyć się na jego bardziej wnikliwą obserwację i swobodniejszą, ekspresyjną formę samego rysunku. Artysta, aby sportretować osobę, musi odgadnąć jej ukryty na pierwszy rzut oka charakter. Musi wniknąć do osobowości portretowanego, obnażyć to, co najbardziej go wzrusza, czy zajmuje. Jest to zadanie trudne, ale jak widać osiągalne. Prowadzący każdemu udzielał korekt i pomagał w taki sposób, aby sama technika była częścią wydobywanego charakteru osoby, a nie przeszkodą czy pustym medium. Uczestników w tym poszukiwaniu i odnajdowaniu osobowości prowadził Dobiesław Kaczmarek (artysta, pedagog).

Dorota Karpeta

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn_01_cmyk