Laboratorium Dźwięku // 21 sierpnia

FIO odkrywcy- KOLOR_przedszkolaMALI ODKRYWCY
Spotkanie ogólnodostępne!

Laboratorium Dźwięku: W ŚWIECIE MUZYKI

czyli spotkanie z Witoldem Kozłowskim oraz jego ŻYWĄ GALERIĄ INSTRUMENTÓW w ramach której stworzymy także swoje własne proste instrumenty.


Zapisy: 
centrumkossak@gmail.com, 33 851 03 51


Uwaga
: Pierwszeństwo udziału mają osoby, które  NIE SĄ zapisane na cały cykl spotkań.

ŻYWA GALERIA INSTRUMENTÓW

PROGRAM NAGRODZONY przez Gminę Wrocław jako najlepszy w kategorii programów edukacji kulturalnej w 2001 roku.

Instrumenty istniały na ziemi od samego początku pojawienia się na niej człowieka.

Pełniły funkcję psychologiczną, magiczną, a z czasem również estetyczną. Pomagały człowiekowi w kontakcie z otaczającą go niebezpieczną przyrodą oraz w oswojeniu własnych lęków.

Ewoluowały od form prostych po bardzo skomplikowane – dziś często już zapomniane, ginące wraz ze starymi etnicznymi kulturami.

Zapraszamy w podróż w krainę starych instrumentów.

W jej trakcie zobaczycie i dotkniecie m.in. lirę korbową, lirę grecką, huculskie cymbały, tełenkę, turecką zurnę, bułgarską gajdę, turecki saz. Usłyszycie archaiczne brzmienia tych wciąż żywych instrumentów: pieśni dziadów-tułaczy, melodie pasterskie, dźwięki – zaklętych w instrumenty – demonów i ptaków.

Opowiemy o genezie i ewolucji instrumentów od początku ich istnienia, ich roli i symbolice, a także o aspektach praktycznych tych instrumentów – w jaki sposób są zbudowane i w jaki sposób działają. Zaprezentujemy również technikę gry na nich.

Nasza prezentacja będzie miała charakter interaktywny: będziecie mogli dotknąć każdy instrument i zagrać na nim kilka dźwięków.

[źródło: http://ovo.art.pl/]