Pokaz filmu „Łowcy Miodu” // 9.09

źródło: mayfly.pl

źródło: mayfly.pl

Łowcy miodu: Na ratunek pszczołom

9 września, godzina 17.00

tego dnia w Dworze Kossaków odbył się pokaz niezwykłego, polskiego filmu dokumentalnego, który w 2016 roku otrzymał Panda Award na festiwalu Wildscreen w Bristolu – nagrodę zwaną „zielonym Oscarem”.
[br]

Jest to pierwszy polski pełnometrażowy i wysokobudżetowy film przyrodniczy, wykorzystujący najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół.

Łowcy Miodu to film dokumentalny autorstwa Krystiana Matyska, w którym znana aktorka (Magdalena Popławka) wraz z ekipą filmową, podąża poprzez Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na bardzo trudne pytanie: Czy możliwe jest uratowanie pszczół przed zagładą? W filmie przedstawionych jest kilka historii, które mają zobrazować widzowi świat pszczół, sposoby pszczelarzenia i zagrożenia z tym związane. Dzięki temu można poznać przedsięwzięcia podejmowane przez nowoczesnych wielkomiejskich pszczelarzy, baszkirskich odnowicieli średniowiecznych technik bartniczych oraz nepalskich kontynuatorów starodawnych tradycji zbierackich.

Wśród person występujących w filmie Krystiana Matyska są m.in. aktywiści działajacy na rzecz pszczół, a wśród nich: Kamil Baj (pracownik korporacji zajmujący się ok. 100 rodzin pszczelich w Warszawie, Trójmieście i Katowicach), Adam Kolator (leśnik, bartnik z Puszczy Augustowskiej) oraz Maria Gembala (hodowca matek pszczelich).

Dzięki wykorzystaniu w fimie specjalistycznej kamery Phantom, umożliwiającej krecenie nawet 500.000 klatek na sekundę, widzowie mają możliwość zapoznać się z pracą pszczół wewnątrz i na zewnątrz ula, ukazując doskonale zorganizowaną i silnie zhierarchizowaną pszczelą społeczność.

ZWIASTUN

Projekt „Pszczoły – skrzydlaci pomocnicy” realizowany jest dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Decydujesz, pomagamy” organizowanego przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „STOCZNIA” przy współpracy ze spółką Tesco (Polska) Sp. z o.o. oraz Fundacją Tesco Dzieciom.

Logotyp