Warsztaty z Murką.

murka-warsztaty

Autorskie spotkania wokół Murki.


20 września, godz. 9:00-12:00

26 września, godz. 9:00-12:00

3 października, godz. 9:00-12:00

16 października, godz. 9.00-12.00


Na początku roku szkolnego 2017/2018 w Dworze Kossaków odbyły się cztery spotkania autorskie z Iloną Majewską, autorką książki Murka. Mała opowieść o uchodźcach, skierowane do szkół z gminy Brenna.

 


 

Warsztaty z Murką

Dzięki stypendium Ministerstwa Kultury przez cały rok odwiedzała ośrodki dla uchodźców zlokalizowane w Polsce, rozmawiała z przebywającymi tam ludźmi i na tej podstawie napisała książkę dla dzieci i nauczycieli. „Murka” pokazuje ośrodek dla uchodźców z perspektywy dziecka. Nie ma w niej niczego, co stereotypowo kojarzy nam się z takim tematem. Jest bardzo zwykłe życie codzienne, problemy, radości.

„Murka. Mała opowieść o uchodźcach” jest  materiałem do rozbijania stereotypów oraz do edukacji do wielokulturowości. Na jej bazie przygotowaliśmy warsztaty, które pomagają nauczycielom prowadzącym klasy w których są osoby z innych krajów, a dzieciom oswajają temat, o którym słyszą w telewizji.

Warsztaty dla dzieci:

– uchodźcy w naszej klasie? – jak stworzyć dobrą atmosferę w klasie wielokulturowej

– kto to jest uchodźca? – czyli szybki kurs rzetelnej wiedzy, tego nie dowiesz się z telewizji!

– jak wygląda rzeczywistość z perspektywy życia w ośrodku dla uchodźców – zabawy, trudności, wyzwania i tęsknoty.

Warsztaty prowadzone z narzędziami edukacyjnymi dostosowanymi dla dzieci w różnym wieku, korzystamy z filmów animowanych, książki angażujemy dzieci do własnego wypracowania rozwiązań, które pozwolą im zbudować w klasie atmosferę wzajemnego szacunku i otwartości nie tylko na uczniów cudzoziemskich, ale w ogóle na różnego rodzaju odmienności.

Fotorelacja

Prowadzenie:
majewska

 

Ilona Majewska – etnografka, od 8 lat warsztatuje i nigdy nie ma dość. Tworzy programy edukacyjne, prowadzi zajęcia z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Specjalizuje się w edukacji kulturalnej, w tym edukacji do wielokulturowości, praw człowieka, animacji lokalnych społeczności. W roku 2016 stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autorka książki dla dzieci „Murka. Mała opowieść o uchodźcach”.

 

 

 

 

LOGO_GMINY_BRENNADofinansowano ze środków Gminy Brenna.