Artystyczny Salon Kossaków – Warsztaty ceramiczne

Bez nazwy-3

[br]18 sierpnia 2017 r. odbyły się warsztaty skierowane do zainteresowanych technologią wytwarzania i historią porcelany. Było to spotkanie dającye możliwość samodzielnego wykonania naczynia z porcelany, przeplatane rozmowami o dziejach porcelany w Europie i na świecie.
[br]
Zadaniem uczestników warsztatów było przyniesienie własnej filiżanki lub innego przedmiotu ceramicznego, w celu podzielenia się własnymi informacjami i pozyskania dodatkowych wiadomości na ich temat.
 [br]
Część praktyczna warsztatów polegała na zapoznaniu się z kilkoma materiałami i technikami stosowanymi w pracowniach artystycznych i w przemyśle ceramicznym, w wykonywaniu unikatów i produkcji seryjnej.
[br]
Uczestnicy warsztatów mieli do dyspozycji formy gipsowe i masy ceramiczne, dzięki którym mogli samodzielnie przeprowadzić doświadczenia technologiczne.
[br][br]
 Prowadzenie: [br][br]
Bogdan Kosak – ceramik,urodził się w 1966 roku w Suminie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem porcelany użytkowej i rzeźbą ceramiczną.Prowadzi warsztaty i spotkania propagujące tradycyjne rzemiosło i nowoczesne wzornictwo w ceramice.W latach 1995 – 2008 kierował modelarnią w Porcelanie Śląskiej w Katowicach. W 1995 założył Modelarnię Ceramiczną KOSAK.Od 2013 roku jest pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Porcelana Bogdana Kosaka została pokazana na 67 wystawach w kraju i zagranicą,Min w Algierii, Austrii, Belgii, Brazylii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Korei, Turcji, USA.Prace Kosaka znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie,w Muzeum w Gliwicach, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum w Stalowej Woli w Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Lubelskim.
Bogdan Kosak jest dwukrotnym zdobywcą głównej nagrody w konkursie Śląska Rzecz w Cieszynie, w 2006 r. za zestaw do kawy i herbaty Tomaszów,w 2011 r. za urny na prochy.Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w 2014 r. [br][br]

 Fotorelacja [br][br]

Zadanie jest współfinansowane ze środków Powiatu Cieszyńskiego

herb powiatu