Pszczoły – skrzydlaci pomocnicy. Warsztaty ekologiczne.

plakat pszczoły2[br]Pszczoły – skrzydlaci pomocnicy.
Warsztaty ekologiczne.[br]

W dniach: 24 czerwca (godzina 11.00-12.00 i 12.30-13.30), 23 lipca (godzina 11.00-12.00 i 12.30-13.30) oraz 9 września (godzina 11.00-12.00 i 13.00-14.00), w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich odbyły się warsztaty przyrodnicze, podczas których skupialiśmy się na pszczołach i innych owadach zapylających.

Były one przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych tematyką, zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Wstęp był bezpłatny, jednak obowiązywały wcześniejsze zgłoszenia ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.

Podczas warsztatów uczestnicy w pierwszej kolejności zapoznali się z pszczołami i innymi owadami zapylającymi oraz ich biologią. Te niewielkie stworzenia każdy z nas widział w swoim życiu wielokrotnie, jednak  wiedza większości na ich temat wciąż pozostaje niewielka. A pszczoły pełnią przecież w życiu człowieka niezwykle ważną funkcję. Naukowcy są przekonani, że wyginięcie pszczół wiąże się dla nas z wielkim zagrożeniem.

W drugiej części zajęć uczestnicy pod opieką prowadzącego samodzielnie wykonali domek dla pszczół, który następnie umieścili w swoich ogrod, w ten sposób wspierając naszych „skrzydlatych pomocników”. Zapewniliśmy uczestnikom materiały do wykonania domków, jednak ze względu na konieczność używania różnych narzędzi podczas pracy (np. wkrętarki), dzieciom musiała towarzyszyć osoba dorosła.

Warsztaty prowadził Jacek Proszyk – doktor nauk humanistycznych, entomolog i obserwator świata owadów na terenie Parku Ekologicznego Dolina Wapienicy, pszczelarz i badacz biologii samotnych pszczół zapylających.

Fotorelacja – 24.06.2017

Fotorelacja – 23.07.2017

Fotorelacja – 09.09.2017

[br]

Projekt „Pszczoły – skrzydlaci pomocnicy” realizowany jest dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Decydujesz, pomagamy” organizowanego przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „STOCZNIA” przy współpracy ze spółką Tesco (Polska) Sp. z o.o. oraz Fundacją Tesco Dzieciom.

Logotyp