Czytam i czuję; czyli czytanie jako lekarstwo na problemy duszy
Mądre, myślące dzieci. Dzieci z mocnym poczuciem własnej wartości są znacznie mniej narażone na różne błędy życiowe. Potrafią też znacznie lepiej rozróżniać dobro od zła i być wrażliwe na potrzeby innych. Za pomocą książek otwieramy dzieciom serca, przekazujemy wiedzę, wzorce, rozwijamy język i umiejętności.
Co i jak zrobić, aby to osiągnąć? Jakie książki wybrać? Jak pomóc dziecku w prawidłowym emocjonalnym rozwoju?
Oto pytania, na które znajdziecie Państwo odpowiedzi na wykładzie.
Ewa Kus – aktorka, lalkarka, pedagog pracy socjalnej. W 1997 roku ukończyła Studium Teatrów Lalkowych przy Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Przez następnych pięć sezonów była związana z tamtejszą sceną teatralną. Od 2001 roku pracuje w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie, najpierw na Scenie Polskiej, a następnie po dzień dzisiejszy na Scenie Bajka. W międzyczasie ukończyła 5 letnie studia pedagogiczne o specjalizacji pedagogika pracy socjalnej na UŚ w Cieszynie. Mama na pełen etat. Praca w teatrze z dziećmi, szkoła pedagogiczna i macierzyństwo ukazało jej nowe spojrzenie na wiele spraw.
Barbara Szotek-Stonawski – w roku 1993 ukończyła Państwową Wyższą Szkolą im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Aktorka Sceny Polskiej teatru w Czeskim Cieszynie od 22 lat. Zagrała m.in. role: Kasi w „Poskromieniu złośnicy”, Kasi w „Igraszkach z diabłem” Hesi w „Moralności pani Dulskiej”, tytułową Balladynę, Antygonę (Sofoklesa), Frozynę w „Skąpcu”, Annę w „Nocach sióstr Bronte”, Mary w „Pamięci wody”, zagrała też w spektaklu „Cieszyńskie nebe, Těšínské niebo” spektaklu na podstawie scenariusza Renaty Putzlacher z piosenkami Jaromira Nohavicy. W roku 2015 odbyła się w Krakowie w Teatrze Łaźnia Nowa premiera spektaklu „Maciej Korbowa i Bellatrix” w reżyserii Krystiana Lupy, gdzie grała rolę Hibiskusa (rola męska). Teatr-Życie po raz pierwszy w 1997 roku zaangażował ją do roli mamy i od tej pory działa także jako aktorka aktywnie w przestrzeni teatralnej edukacji najmłodszych i młodzieży.
Henryka Kucharczyk – konsultantka merytoryczna Kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Absolwentka pedagogiki artystycznej, ukończyła studia podyplomowe z nauczania integrowanego. Po ukończeniu studiów do 2009 roku pracowała w SP Bąków i SP Strumień (pow. Cieszyn), gdzie od 2002 roku jako wolontariusz prowadziła kampanię społeczną Cała Polska czyta dzieciom. Wielokrotnie nagrodzona przez Fundację ABC XXI CPCD za sukcesy w krzewieniu idei czytania dzieciom, (dwukrotnie Statuetka kampanii Cała Polska czyta dzieciom oraz tytuł „Koordynatora Roku 2009”). Odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Od 2006 Koordynator Wojewódzki kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
***
[br]
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.