Spotkania z Renatą Piątkowską

czytam i czujęSpotkania z Renatą Piątkowską

19 i 20 października oraz 3 listopada 2016

W ramach projektu „Czytam i czuję” odbyło się 7 spotkań z Renatą Piątkowską, wielokrotnie nagradzaną autorką ponad 30 książek dla dzieci, kawalerem Orderu Uśmiechu. Tematyka jesiennych spotkań była ściśle związana z dwiema najnowszymi pozycjami pisarki: Która to Malala? oraz Hebanowe serce, przybliżającymi dzieciom problemy współczesnego świata.

Fotorelacja.

Która to Malala?
Roześmiana, skora do zabawy i śpiewania hitów Justina Biebera – właśnie taką Malalę poznajemy. Jedyne, co wyróżnia dziewczynę spośród przyjaciółek, to to, że nie zasłania twarzy chustą. Ale czy to wystarczający powód, by strzelić nastolatce w twarz? Szybko okazuje się, że Malala to nie zwykła nastolatka, a blogerka, która – opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie – naraziła się talibom.
Wzruszająca opowieść o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe rzesze.

Hebanowe serce
Omenka kocha siedzieć w cieniu ogromnego mangowca i uczyć się z innymi dziećmi literek albo pić gęstą, słodką herbatę i słuchać opowieści starszyzny. Niestety wioskę Omenki atakują oddziały żołnierzy – kto może, ucieka przed nimi, rodzina chłopczyka także. Uciążliwa jest to podróż, w piekących promieniach słońca, w ciasnocie, za ostatnie oszczędności.
Czy ich łódź dopłynie do bezpiecznej przystani? Czy hebanowy Orion, którego Omenka ściska w swojej małej rączce, ochroni rodzinę chłopczyka?
Przejmująca opowieść o podróży małego afrykańskiego uchodźcy – Omenki.

źródło opisów: Wydawnictwo Literatura

żródło: bielskobiala.wyborcza.pl

żródło: bielskobiala.wyborcza.pl

Renata Piątkowska – znana i ceniona autorka ponad 30 książek dla dzieci, wśród których kilka tytułów znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABC XXI. Mama Marty i Kacpra, ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Bielsku Białej, a jej pasją jest jazda konna. W 2007 roku otrzymała drugą nagrodę za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Jest autorką m.in. następujących książek dla dzieci: Opowiadań dla przedszkolaków, Opowiadań z piaskownicy, Nie ma nudnych dni, Z przysłowiami za pan brat, Przygoda ma kolor niebieski, Wszystkie moje mamy. Renata Piątkowska znalazła się wśród laureatów konkursu, rozstrzygniętego na początku kwietnia 2008., o Nagrodę im. M. Weryho-Radziwiłłowicz, przyznawaną przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola”. Patronat honorowy sprawował m.in. Minister Edukacji Narodowej. Celem konkursu jest odkrywanie osób, dzieł i inicjatyw, które wspierają wszechstronny rozwój dziecka oraz jego spontaniczną i twórczą aktywność.

Polecamy wywiad z Autorką.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mat i świat CPCzD logo