Spotkanie wokół książki „Ku swoim”

Zapraszamy na spotkanie z prof. Krystyną Heską-Kwaśniewicz wokół książki „Ku swoim” Zofii Kossak

Spotkanie poprowadzi Joanna Jurgała-Jureczka

9 kwietnia (sobota), godzina 16.00

Centrum Kultury i Sztuki  „Dwór Kossaków” , ul. Stary Dwór 4, Górki Wielkie

Serdecznie zapraszamy!

Opowieść „Ku swoim” Zofii Kossak opowiada o zagładzie domu na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Pokazuje – podobnie jak inne opowieści z tego nurtu – okrutną prawdę o Rosji sowieckiej i o umiłowaniu przez Polaków Ukrainy, Huculszczyzny, Litwy – „ojczyzny ściślejszej” wielu pisarzy.

Tematyka ta została w okresie peerelowskim w ogóle zakazana i powróciła w polskiej literaturze dopiero w latach dziewięćdziesiątych. „Ku swoim” ukazało się w 2016 roku, po raz pierwszy od 1931 roku, i należy do najlepszych powieści dla młodzieży, poruszających temat utraconej ojcowizny na Kresach.

„Ku swoim” to historia rodziny kresowych ziemian, Marii i Jana Turskich oraz trójki ich dzieci: Włodka, Irki oraz Janka. Ich biały dwór stał w pięknym parku, wśród starych wysokich drzew, odbijających się w malowniczym stawie. Wokół kwitły róże, bzy, magnolie; było też miejsce na ogród warzywny i oranżerię. Dwór był dostatni, pełen modrzewiowych mebli, pięknych dywanów, stare zegary odmierzały czas, a zasobna biblioteka, pełna znakomitych książek, była największym skarbem.

Deprawująca i niszcząca siła rewolucji, której ofiarą padł rodzinny dom pisarki na Wołyniu, tutaj ukazana została właśnie na przykładzie dziejów rodziny Turskich – polskiej szlachty kresowej – jednakże dostrzec w niej można sporo akcentów autobiograficznych.

Akcja toczy się osiem lat później, gdy rodzina w biedzie i poniżeniu żyje we wsi Kosobówka…

Z Posłowia Krystyny Heskiej-Kwaśniewicz

„Ku swoim” Zofii Kossak, 2016, Wydawnictwo LTW