Nowa książka o Zofii Kossak! Uwaga konkurs!

Zofia_Kossak_okladkaFundacja im. Zofii Kossak poleca najnowszą publikację o Zofii Kossak Szczuckiej-Szatkowskiej autorstwa Anny Fenby Taylor oraz Bogumiły Bittner-Burkot. Autorki mają nadzieję, że wraz z wcześniejszymi publikacjami, posłuży głębszemu poznaniu ideałów, którymi Zofia Kossak kierowała się w życiu. Opracowanie zawiera niepublikowany dotąd rysunek autorstwa Zofii Kossak, zrekonstruowany plan góreckiego dworu Kossaków z czasów, kiedy mieszkała w nim rodzina Kossaków, fotografie z archiwum rodzinnego oraz drzewo genealogiczne rodu.

…W 1911 roku rodzina zamieszkała w Skowródkach, koło Starokonstantynowa, dzierżawiąc parę nowosielickich folwarków, należących do hrabiego Józefa Potockiego. Tam „w cienistym dworze, położonym na spadku wysokiego wzgórza”, nad rzeką Ikwą, kilkadziesiąt kilometrów na południe od rezydencji Potockich w Antoninach rozpoczął się kolejny etap życia Kossaków.

Zachowane do dzisiaj fotografie z tego okresu uchwyciły Zofię jako urodziwą pannę o ciemnych, gładko zaczesanych włosach, dosiadającą ukochanego konia Kruczka, na polowaniu, w gronie eleganckich pań i rówieśnic, na tle „pięknej jak marzenie” bujnej przyrody kresowej. W liście z 1964 roku do syna Witolda, wracała myślami do tamtych czasów pisząc: „Będąc w waszym wieku uprawiałam wszystkie dostępne wówczas sporty (koń, wiosłowanie, żagiel, tenis, narty)”…

fragment rozdziału: Spotkanie z Wołyniem

Wydawca: KOSS sp. z o.o., ul. Stary Dwór 14, 43-436 Górki Wielkie

Uwaga Konkurs!
Portal Ox.pl ma dla Was dwa egzemplarze książki przekazane przez Wydawcę. Aby zdobyć jeden z nich, należy napisać, który utwór Zofii Kossak przypadł Ci do gustu najbardziej. Na odpowiedzi czekają pod adresem konkurs@ox.pl do końca marca br. Wygrają dwie najciekawsze odpowiedzi.