“Bolko Kantor. Prawy prosty” – projekcja filmu

bolko kantor plakat

W piątek, 19 lutego o godzinie 17.30 w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” będzie można obejrzeć pełnometrażowy film dokumentalny o niezwykłym bohaterze pochodzącym ze Śląska Cieszyńskiego.

Zawodowy bokser, trener, pedagog, miłośnik turystyki górskiej. Społecznik. Patriota. To tylko suche hasła opisujące człowieka z krwi i kości. Prawdziwy autorytet. Osobę nietuzinkową, wielce zasłużoną, czasem kontrowersyjną. Dziś niestety przez wielu zapomnianą.

Adolf „Bolko” Kantor. Rodowity Cieszyniak o niezliczonych zainteresowaniach oraz życiorysie, którym mógłby spokojnie obdzielić kilka, a może i kilkanaście osób. Piekarz z wykształcenia, w historii zapisał się m.in. jako sportowiec – mistrz Polski w boksie zawodowym.

W czasie II wojny światowej walczył w 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. Trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, walczył również w karnej kompanii Wehrmachtu w Jugosławii (z której dwukrotnie uciekał) oraz w       5 Armii Amerykańskiej. Wsławił się swoją bohaterską postawą pod Monte Cassino. Za wojenne zasługi został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Przez całe życie aktywnie angażował się w działalność społeczną. Wśród mieszkańców Śląska Cieszyńskiego krzewił zamiłowanie do sportu, samodzielnie organizował zawody sportowe i górskie biegi przełajowe. Dbał o to, by pamięć o bohaterach była wciąż żywa, stawiając im pomniki. Był to człowiek czynu – niezwykły, wzbijający się ponad sobie współczesnych. Pełen wiary i ideałów, z głową pełną pomysłów na to, jak ulepszyć szarą rzeczywistość.

Jego życie można porównać do walki – tej na ringu bokserskim, ale przede wszystkim walki z niesprawiedliwością społeczną, ludzką głupotą, walki z ustrojem – najpierw z faszyzmem, później z komunizmem. Prawda zawsze należała do najważniejszych wyznawanych przez niego zasad. Często narażał się komunistycznej władzy swoimi bezkompromisowymi wypowiedziami na kontrowersyjne tematy. Zawsze stawał w obronie moralności oraz uniwersalnych wartości.

Posiadał swoisty, wewnętrzny kodeks postępowania, którym kierował się całe życie. Dziś bardzo łatwo przychodzi nam jednoznaczna ocena czyjegoś postępowania. Jednak zanim to zrobimy, musimy choć spróbować postawić się w jego miejscu, w czasie i okolicznościach, w których przyszło mu żyć. W czasach, w których żył Bolko Kantor, podejmowanie decyzji było niezwykle trudne i miało niespodziewane konsekwencje dla sposobu postrzegania danej osoby. Wystarczyła jedna decyzja, by zostać zaszufladkowanym jako współpracownik, kolaborant, lub po prostu konformista.

Współcześnie w Cieszynie na próżno możemy szukać obiektów, miejsc upamiętniających postać Bolko Kantora. Jego imieniem została nazwana boczna, ślepa uliczka, choć zasłużył na znacznie więcej. Miejmy nadzieję, że to w końcu się zmieni, a Adolf „Bolko” Kantor zostanie należycie doceniony.

Wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz film promocyjny